Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Atatürk Üniversitesi’nden Yoğun Bakım Hastalarına Yönelik İnovatif Çözüm: Terapotik Dokunmatik Cihaz

Atatürk Üniversitesi’nden Yoğun Bakım Hastalarına Yönelik İnovatif Çözüm: Terapotik Dokunmatik Cihaz

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Atatürk Üniversitesi’nde El Şeklindeki Yenilikçi Cihaz Geliştirildi

Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi iş birliğiyle geliştirilen “Terapotik Dokunmatik” cihazı, yoğun bakım hastalarının tedavi sürecine destek olmayı hedefliyor.

Covid-19 Sürecinin İlham Verdiği Bir Proje

Doç. Dr. Bahar Çiftçi, pandemi sürecinde hasta yakınlarının hastalarını ziyaret edememesinden etkilenerek cihazı geliştirdiklerini belirtti. Cihaz, hasta yakınlarının seslerini ve istenilen sesleri ileterek hastalara psikolojik destek sağlıyor.

İnsan Eli Dokusuna Benzerlik Taşıyan Cihaz

“Terapotik Dokunmatik” cihazı, özel bir madde kullanılarak insan eli dokusuna benzer şekilde tasarlandı. Bu sayede hastaların yakınlarının ellerini hissetmeleri ve psikolojik olarak rahatlamaları hedefleniyor.

Bilimsel Çalışmalarla Desteklenen Proje

Çalışmanın hastalar üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla bilimsel çalışmalar yürütülmekte olup, hastaların yaşam bulguları üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Cihazın, hastaların nabız ve solunum gibi yaşamsal belirtilerini nasıl etkilediği titizlikle incelenmektedir.

Öğrencilerden Olumlu Geri Dönüşler

Cihazı deneyimleyen öğrenciler, sıcaklık ve seslerin oluşturduğu hissiyatın yoğun bakım hastalarında olumlu etkiler bırakacağını belirtmişlerdir. Cihazın, hastaların ruhsal ve fiziksel iyilik hallerine katkı sağlaması umut edilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir