Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İslam Kalkınma Bankası Yıllık Toplantılarından Türkiye’ye Övgü

İslam Kalkınma Bankası Yıllık Toplantılarından Türkiye’ye Övgü

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İKB Yıllık Toplantıları’nda Konuştu

İslam Kalkınma Bankası’nın (İKB) 50. yıl dönümü dolayısıyla Riyad’da gerçekleşen İKB Yıllık Toplantıları’nda, “Guvernörler Diyaloğu-Türkiye” oturumu düzenlendi. Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin enflasyonla mücadelede güvenilir bir mali çerçeve oluşturduklarını vurgulayarak, depremin etkilerine rağmen kamu maliyesinin iyiye gittiğini belirtti.

Türkiye’nin Mali Durumu ve Yapısal Reformlar

Bakan Şimşek, Türkiye’nin kamu borç stokunun milli gelire oranının gelişmekte olan piyasaların ortalamasının yarısından daha az olduğunu açıklarken, mali disiplinin Orta Vadeli Programı’nın temel bileşenlerinden biri olduğunu vurguladı. Şimşek, Türkiye’nin yapısal reform gündeminin verimliliği arttırmayı, rekabetçiliği geliştirmeyi ve potansiyel büyümeyi artırmayı amaçladığını belirtti.

Ticaretteki Yeni Eğilimler ve Türkiye’nin Durumu

Bakan Şimşek, Türkiye’nin küresel ticaretteki bölünmeden faydalandığını belirterek, dost ve yakın ülkelerden yapılan tedariğin arttığını açıkladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği’ne dayalı ticari ilişkilerinin yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile tarihi bağlarının da ticarette avantaj sağladığını ifade etti.

Türkiye’nin Yeşil Dönüşüm ve Enerji Politikaları

Bakan Şimşek, Türkiye’nin yeşil ekonomi ve enerji dönüşümünde attığı adımlara değinerek, yenilenebilir enerjiye yatırımın önemine dikkat çekti. Türkiye’nin enerji ithalatına bağımlılığını azaltarak cari açığı düşürebileceğini belirten Şimşek, yeşil dönüşümün ekonomi için kilit bir faktör olduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, Türkiye’nin ekonomik reformları ve yapılanmaları, uluslararası yatırımcılar tarafından olumlu karşılanmakta ve Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme patikasına girmesi için gerekli adımların atıldığı görülmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir