Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Beyaz Saray Sözcüsü Gürcistan’ın Yabancı Etki Yasa Tasarısını Eleştirdi

Beyaz Saray Sözcüsü Gürcistan’ın Yabancı Etki Yasa Tasarısını Eleştirdi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre’den Gürcistan’a Eleştiri

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Gürcistan Parlamentosu’nda kabul edilen “yabancı etkinin şeffaflığı” yasa tasarısına ilişkin endişelerini dile getirdi. Jean-Pierre, Rusya’nın etkisiyle atılan bir adım olarak gördüğü tasarının demokratik değerlere zarar vereceğini belirtti.

Gürcistan’daki Tartışmalı Yasa

Gürcistan Parlamentosu, Gürcü Hayali Partisi’nin sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısını kabul etti. Tasarının üçüncü ve nihai oylaması bugün yapıldı ve 83 “evet” oyu ile kabul edildi. Tasarının yasalaşması için Parlamento’da üç kez oylanması gerekiyordu.

Yasa Tasarısında Neler Var?

Yasa tasarısı, yurt dışından fon alan kuruluşların “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kaydolmalarını veya cezalara maruz kalmalarını öngörüyor. Tasarıya göre, bu tür kurumların kamu siciline kayıtlı olmaları gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Veto Edebilir

Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’ye gönderilecek olan yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Zurabişvili, yasa tasarısına karşı olduğunu ve veto edeceğini belirtmişti. Veto durumunda yasa tekrar parlamentoya gönderilerek yeniden oylanacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir