Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Aspirin, Kanser Hücrelerine Karşı Bağışıklık Tepkisini Artırabilir

Aspirin, Kanser Hücrelerine Karşı Bağışıklık Tepkisini Artırabilir

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

22 Nisan’da Cancer dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, aspirin vücudun kanser hücrelerine karşı bağışıklık tepkisini artırabilir.

İtalya’daki Padova Üniversitesi’nde Yapılan Araştırma

İtalya’daki Padova Üniversitesi’nde genel cerrah olan baş araştırmacı Dr. Marco Scarpa liderliğinde yürütülen çalışmada, aspirinin kanserle mücadelede potansiyel bir araç olabileceği ortaya konuldu. Dr. Scarpa, “Çalışmamız, inflamasyonu engellemenin yanı sıra aspirin ile tamamlayıcı bir kanser önleme veya tedavi mekanizması gösteriyor” dedi.

Araştırma Detayları ve Bulguları

2015 ile 2019 yılları arasında kolon kanseri nedeniyle ameliyat edilen 238 hastadan doku örnekleri alındı. Bu hastaların yaklaşık %12’si aspirin kullanıcısıydı. Araştırmacılar, aspirin kullanan hastalardan alınan doku örneklerinin, kanserin lenf düğümlerine daha az yayıldığını ve bağışıklık hücrelerinin tümörlere karşı daha etkili aktivite gösterdiğini belirtti.

Laboratuvar çalışmalarında, kolon kanseri hücrelerinin aspirine maruz bırakılmasının, bağışıklık hücrelerinin tümörlerin varlığına karşı etkili tepki verme kabiliyetini artırdığı keşfedildi. Bu durumda, bağışıklık hücrelerinin CD80 adı verilen bir proteini daha fazla üretmeye başladığı gözlendi.

Sonuç

Araştırmacılar, rektal kanserli hastalarda aspirin kullananların sağlıklı dokuda daha yüksek CD80 ekspresyonuna sahip olduğunu belirtti. Bu durumun, aspirinin bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanıma ve yok etme yeteneğini artırabileceği düşünülmektedir. Dr. Scarpa, ileriki adımların aspirinin kanser karşıtı etkilerini artırmak için bağırsağa daha derinlemesine nüfuz etme yöntemlerini araştırmak olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir