Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türk Toraks Derneği Kıbrıs’ta İklim ve Sağlık Kongresi Düzenledi

Türk Toraks Derneği Kıbrıs’ta İklim ve Sağlık Kongresi Düzenledi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

‘İklime Ses Ol, Dünyaya Nefes’ Ana Temalı Kongrede Hava Kirliliği ve Sağlık İlişkisi Ele Alındı

Türk Toraks Derneği’nin uluslararası katılımlı kongresi, Kıbrıs’ta gerçekleşti. Bin 200’e yakın uzmanın katıldığı kongrede, sağlığın en büyük düşmanı olan hava kirliliği ve iklim değişikliği konusuna dikkat çekmek amacıyla ana tema ‘İklime Ses Ol, Dünyaya Nefes’ olarak belirlendi.

Çalışma Grubu Türkiye’deki Hava Kirliliğinin Önemini Vurguladı

TTD Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu’nun sunumunda, Türkiye’deki hava kirliliği üzerine yapılan araştırmanın verileri paylaşıldı. Araştırmayı yürüten Dr. Merve Erçelik ve Dr. Sabri Serhan Olcay, hava kirliliğinin çevre ve halk sağlığı için önemli bir sorun olduğuna vurgu yaptı.

Partikül Maddelerin Etkisi ve Tehlikeleri

Dr. Olcay, havada bulunan partikül maddelerin solunum risklerine neden olarak en tehlikeli unsurlar olduğunu belirtti. Özellikle PM 2.5 maruziyetine bağlı ölüm sayısının yüksek olduğunu aktaran Dr. Olcay, bu durumun kalp damar hastalıkları ve solunum yolu hastalıkları için büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Hava Kirliliği ve Sağlık İlişkisi Detaylı Bir Şekilde Analiz Edildi

Dr. Erçelik, hava kirliliğinin partikül maddelerin (PM) içerdiği bileşiklerle ilişkilendirilerek solunum yolu hastalıklarına etkisinin incelendiğini belirtti. PM 10 ve PM 2.5 arasındaki farkın incelendiği çalışmada, hava kirliliği verilerinin değerlendirilerek Türkiye genelindeki durumun ortaya konulduğu ifade edildi.

Kalp Krizleri ve Diğer Sağlık Sorunlarına Etkisi

Dr. Olcay, hava kirliliğinin kalp damar hastalıklarına ve kalp krizlerine yol açabileceğine dikkat çekerek, 2022 yılında sadece hava kirliliğine bağlı olarak 40 bin kardiyak ölümün gerçekleştiğini belirtti. Hava kirliliğinin sadece solunum sağlığını değil, genel sağlığı da olumsuz etkilediğini vurguladı.

Çalışmaların sonucunda hava kirliliğinin, özellikle kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok ölümcül hastalığa neden olduğu ve halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğu ortaya konuldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir