Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yeni Araştırmaya Göre Kadınların Orgazm Konusundaki Beklentileri

Yeni Araştırmaya Göre Kadınların Orgazm Konusundaki Beklentileri

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Erkeklerin Seks Performansı Hakkındaki Yanlış Algılar

Bilim insanları, Social Psychological and Personality Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, erkeklerin seks konusunda kötü olduğu anlamına gelmediğini vurguladılar. Önceki araştırmalar, erkeklerin %95’inin seks sırasında doruğa ulaştığını, kadınların ise sadece %65’inin doruğa ulaştığını ortaya koymuştu.

Kadınların Orgazm Deneyimindeki Eşitsizlik

ABD’deki Rutgers Üniversitesi‘nde yapılan çalışmada, kadınlarla ilişki yaşayan kadınların %86’sının, partnerleri kadın olduğunda düzenli orgazm yaşadıklarını bildirdi. Araştırmacılar, heteroseksüel çiftler arasındaki orgazm farkını açıklamaya yardımcı olabilecek bir eşitsizlik buldu.

Kültürel ve Cinsel Beklentilerin Rolü

Çalışmada yer alan Grace Wetzel, “Kültürel bir olgu olarak orgazm boşluğu son yıllarda gündemde olan bir konu haline geldi. Erkeklerle seks yapan kadınların, kadınlarla seks yapan kadınlara göre neden daha az orgazm yaşama eğiliminde olduklarını araştırmak istedik. Bu araştırma, kadınların erkeklerle seks yaparken neden daha kötü cinsel sonuçlarla karşı karşıya kaldıklarını anlamamıza yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

İki Grup Arasındaki Farkın Sebebi

Wetzel’in ekibi, geçtiğimiz yıl içinde 18 yaş ve üzeri, cinsel açıdan aktif olan 449 kadın katılımcıyla çalıştı. Elde ettikleri sonuçlara göre, cinsel yönelimleri ne olursa olsun, kadınlar partnerleriyle orgazma ulaşma becerisine değer veriyor ve benzer deneyimler yaşamak istiyorlar.

Bulgular, lezbiyenlerin partnerlerinden bunu bekledikleri için orgazm konusunda daha aktif olduklarını gösterirken, heteroseksüel kadınların yaşadıkları sebebiyle cesaretlerinin kırılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Wetzel, “Kadınlar diğer kadınlarla seks yaparken erkeklerle seks yaptıklarından daha fazla klitoral uyarım yaşıyor ve bekliyorlar; bu da bu iki kadın grubu arasındaki orgazm farkını açıklamaya yardımcı oluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir