Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Egzersizin Beyne Etkisi: Beyin Sağlığı İçin Ağırlık Antrenmanları

Egzersizin Beyne Etkisi: Beyin Sağlığı İçin Ağırlık Antrenmanları

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

Ağırlık Antrenmanları ve Beyin Sağlığı

Ağırlık antrenmanları, beyinde glikoz işleme yeteneğini artırarak çeşitli tıbbi rahatsızlık risklerini azaltabilir. Uzun süreli kan şekeri dengesizlikleri beyin hücrelerine zarar verebilir ve insülin direncine neden olabilir.

Kan Şekeri ve İnsülin Düzeylerini Azaltma

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan bir çalışma, tek bir direnç antrenmanının kan şekeri ve insülin düzeylerini 24 saate kadar azalttığını gösterdi. Egzersiz, beyin fonksiyonlarını iyileştirmenin yanı sıra beyin hacmini artırabilir.

Beyin Hacminin Artması ve Sağlık İlişkisi

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yapılan bir çalışma, düzenli egzersizin beyin hacmiyle ilişkili olabileceğini ortaya koydu. Beyin hacmindeki artış, bilişsel gerilemeyi azaltabilir ve bunamayı geciktirebilir.

Orta Düzeydeki Fiziksel Aktivitenin Etkisi

Pasifik Sinirbilim Enstitüsü Beyin Sağlığı Merkezi Direktörü Dr. David Merrill, “Günde 4.000’den az adım atmak gibi orta düzeydeki fiziksel aktivitenin bile beyin sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini bulduk” diyor. Yapılan araştırmalar, orta ila şiddetli aktiviteye katılan kişilerin beyin kütlesinde artış yaşadığını gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir