Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bilim İnsanları Kadınların Soğuğa Daha Dayanıklı Olduğunu Ortaya Çıkardı

Bilim İnsanları Kadınların Soğuğa Daha Dayanıklı Olduğunu Ortaya Çıkardı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden İlginç Araştırma Sonuçları

ABD’nin Maryland eyaletindeki Bethesda kentinde bulunan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, kadınların erkeklere göre soğuğa daha dayanıklı olduğunu ortaya çıkardı.

Kadınların Isı Koruma Mekanizması Daha Etkili Çalışıyor

Yapılan araştırmada, kadınların ısı koruma mekanizmasının daha soğuk havalarda daha etkili bir şekilde çalışmaya başladığı duyuruldu. Araştırmacılar, sağlıklı, genç ve formda 28 gönüllüyle yaptıkları çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Detaylı İnceleme ve Ölçümler

Araştırmacılar, 16’sı kadın ve 12’si erkek toplam 28 genç, sağlıklı ve zayıf gönüllünün verilerini inceledi. Katılımcılar 17°C ile 31°C arasında değişen sıcaklıklara maruz bırakılarak çeşitli ölçümler yapıldı. Ekip, her bir katılımcının ‘alt kritik sıcaklığını’ hesapladı. Bu değer, vücudun sıcak tutma tepkisine gerek duymadan önce tolere edebileceği minimum sıcaklık olarak biliniyor.

Araştırmanın Sonuçları

Analizler, erkeklerin yaklaşık 23°C’de ısınmak için enerji harcamaya başladığını, kadınlarda ise bu durumun 22°C civarında gerçekleştiğini ortaya koydu. Araştırmanın sonuçları, PNAS isimli tıp dergisinde yayınlandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir