Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, Balıkçılık Alanında Yeni Anlaşmalar Yapıyor

Türkiye, Balıkçılık Alanında Yeni Anlaşmalar Yapıyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Tarım ve Orman Bakanlığı, Dünya Genelinde İşbirliklerini Genişletiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, KKTC, Fas, Ukrayna ve Azerbaycan gibi ülkelerin ardından 12 Afrika ülkesi, Endonezya, Panama ve Gürcistan ile balıkçılık alanında anlaşma yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye, Balıkçılık Sektöründe Rekor Üretimle Dikkat Çekiyor

Bakanlıktan edinilen bilgilere göre, balıkçılık sektöründe geçen yıl rekor bir üretim gerçekleşti. Türkiye, üretim ve avcılıkla 1 milyon tona yakın balık elde ederek sektörde önemli bir konuma ulaştı. Levrek ve çipura yetiştiriciliğinde dünya birincisi olan Türkiye, alabalık yetiştiriciliğinde ise ikinci sırada yer alıyor.

İşbirliği Yapılan ve Yapılacak Ülkeler

Türk balıkçıların başka ülkelerde de avcılık yapabilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında, KKTC, Fas, Ukrayna, Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Azerbaycan, Yemen, Fildişi Sahili, Gambiya, Gine Cumhuriyeti, Somali, Zambiya, Özbekistan, Venezuela ve Cezayir gibi ülkelerle işbirliği anlaşmaları imzalandı. Ayrıca Afrika ülkeleri başta olmak üzere 15 ülke ile balıkçılık sektöründe işbirliği için görüşmeler devam ediyor.

Türkiye’nin Su Ürünleri İhracatı Artıyor

Türkiye’nin su ürünleri ihracatı geçen yıl 1,6 milyar doları aşarken, 5 yıllık dönemde yurt dışına yapılan toplam satış 6 milyar 418 milyon 335 bin dolara ulaştı. En fazla ihracat yapılan ülke ise 323,3 milyon dolarla Rusya oldu. İtalya ve Birleşik Krallık da Türkiye’nin su ürünleri ihracatında önemli birer pazar konumunda bulunuyor.

2024-2028 döneminde ticari amaçlı su ürünleri avcılığı için yeni düzenlemelerin yapılmasıyla balıkçılık sektörünün daha iyi şartlara kavuşturulması hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir