Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Burdur Ticaret Odası Haşhaş Helvası İçin Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Burdur Ticaret Odası Haşhaş Helvası İçin Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Vali Türker Öksüz Kentin Ekonomisini Değerlendirdi

Burdur Ticaret Odası’nın başvurusu üzerine haşhaş helvası, coğrafi işaret tescil belgesi alarak kentin 14’üncü tescillenen ürünü oldu. Vali Türker Öksüz, valilik toplantı salonundaki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kentin ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayanmasının bir şans olduğunu vurguladı.

Üretimin Önemi ve Potansiyel Ürünler

Vali Öksüz, üretimin, kalkınmanın, zenginleşmenin ve refahın tek yolunun üretimden geçtiğini belirterek, “Bitkisel ve hayvansal üretimdeki potansiyelimizi değere dönüştürmek için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Şehrimizin 14 üründe coğrafi işaret tescil belgesi alması sevindirici. Bu sayıyı artırabiliriz ve sırada başka ürünlerimiz de var.” şeklinde konuştu.

Bölgesel Ürünlerin Dünya Pazarında Yeri

Vali Öksüz, yöreye özgü ürünlerin Avrupa Birliği coğrafi tescil belgesi ile tescillenmesinin önemine işaret ederek, “Kaliteli ve pazarda kabul gören bir ürün dünya genelinde talep görür. Valilik olarak bu konuda gerekli gayreti göstermeye hazırız” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı’ndan Süreç Hakkında Bilgi

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, haşhaş helvasının tescillendirme sürecinin Nisan 2021’de başladığını ve devam ettiğini belirtti. Gündüzalp, “Şu an Söğüt domatesi ve Kızılkaya çörek otu için de tescil sürecimiz devam ediyor. İnşallah onların da belgelendirme sürecini kısa sürede tamamlayacağız” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir