Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Türkiye’nin Endemik Bitkisi Erciyes Şakayığı Çiçek Açtı

Türkiye’nin Endemik Bitkisi Erciyes Şakayığı Çiçek Açtı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Erciyes Dağı’nda Ayı Gülü Olarak Bilinen Erciyes Şakayığı

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Erciyes Dağı, birçok endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Dağın eteklerinde yetişen ve halk arasında ‘ayı gülü’ olarak da bilinen ‘Erciyes şakayığı’ çiçek açtı.

Çiçeği Koparanlara 244 Bin Lira Ceza Uygulanıyor

Kayalıklar arasında yetişen bu endemik bitkiyi koparanlara 244 bin lira ceza uygulanıyor. Her yıl mayıs ayının ortasında bölgede açan çiçekler, doğa yürüyüşüne çıkan vatandaşların ilgisini çekiyor.

Çoğaltılması Zor Bir Bitki: Şakayık

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Kahraman Gürcan, şakayığın çoğaltılması ve korunması için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Şakayığın popülasyonunun insan baskısı ve hayvan otlatmaları nedeniyle azaldığını vurgulayan Gürcan, bitkinin büyük kayalardan oluşan alanlara sıkıştığını ifade etti.

Rekreasyon Alanlarında Yetiştirilebilir

Prof. Dr. Gürcan ayrıca, Kayseri’de refüj ve rekreasyon alanlarında şakayık yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. “Böylece endemik bir bitki hem korunacak hem de tüm insanların beğenisine sunulacak” diyen Gürcan, şakayığın park bahçecilik açısından yönetiminin kolay olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir