Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yurt Dışı Borsalar Aracılığıyla Yatırımlarınızı Çeşitlendirin!

Yurt Dışı Borsalar Aracılığıyla Yatırımlarınızı Çeşitlendirin!

admin admin - - 6 dk okuma süresi
0

Borsa yatırımcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor fakat bu yatırımcılar açısından bakıldığında Türkiye’de alınabilecek şirket hisse sayısı oldukça sınırlı.

KAP bilgilerini kontrol ettiğimizde Borsa İstanbul’da Nisan 2021 itibariyle yatırım yapılabilecek ve hisse alınabilecek 485 şirket bulunuyor. Buna karşılık ABD’de yalnızca NASDAQ’da 3300 şirket listeleniyor. Bu da yatırımcı açısından kârlı şirketleri bulmak adına önemli bir şans yaratıyor.

Tabii aynı zamanda yurt dışındaki hisselere yatırım yaparken sayının bu kadar yüksek olması araştırmak için gereken zamanı da arttırsa da doğru analizlerle kazanma şansınızı arttırabileceğiniz kesin.

Peki yurt dışından hisse senedi almak konusunda nelere dikkat etmelisiniz?

Doğru Aracı Kurum Seçimi

Borsa İstanbul’a yatırım yapmak tabii ki yurt dışındaki şirketlerden pay almaktan çok daha kolay. İşlem komisyonları da çok daha düşük. Yurt dışı borsalarda oynamak isteyenler kesinlikle çok daha uzun vadeli düşünmeli ve doğru aracı kurumu bulmak için kendi kriterlerine gör araştırma yapmalı. Giriş aşamasında bankaların sepet olarak toplu şekilde sunduğu fonları da değerlendirebilirsiniz.

Borsa Seçimi

Seçeceğiniz aracı kurumla bağlantılı olarak hangi ülkedeki hangi borsaya yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz. Borsa denince dünyada akla gelen ilk ülke ABD(Dow Jones, NASDAQ, S&P) olsa da Türklerin yoğun yaşadığı ve bu sayede belki daha yakından takip edebileceğiniz Almanya(DAX) gibi ülkeler de bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Tabii ki Avrupa’da olması ve finans dünyasının kalbi olması Birleşik Krallık’ı(FTSE) da çekici bir seçenek haline getirebilir.

Aslında borsa seçimini yaparken gelişmelerini daha yakından takip edebileceğiniz bir ülkeye yönelmek önemli. Bu noktada yurt dışında yaşayan Türklere de kendi yaşadıkları ülkelerin borsalarına yönelmelerini öneriyoruz.

Sektör Seçimi

Hisse araştırmalarınıza başlamadan önce bazı endüstrilere odaklanmanın daha avantajlı olacağını düşünüyoruz. Bu sayede takip etmeniz gereken alan daralırken aynı zamanda konuları da daha derinlemesine inceleme fırsatı bulabileceksiniz. Örneğin hali hazırda otomotiv alanında bilgi sahibiyseniz araştırmalarınızı bu alana yoğunlaştırıp bu endüstrideki şirketleri araştırmakla işe başlamak sizi bir adım öne çıkarabilir.

Hisse Araştırması

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi yurt dışına açıldığınızda hisse sayısı çok artıyor ve bu da araştırmalarınızın içinde kaybolmanıza sebep olabilir. Bu noktada ileri seviyede İngilizce’nizin olması ve uluslararası finansçıların yorumlarını okuyabilmek ve borsaların gidişatı hakkındaki fikirlerini takip edebilmek hisse seçimlerinizi yaparken size avantaj sağlayacaktır.

Alım-Satım Aşaması

Yurt dışında hisse almak ve satmak konusundaki hukuki detayları iyice öğrenmeniz gerekiyor. Örneğin bu konuda devletimizin bir vergilendirme politikası olduğunu bilmeniz hisse satım aşamasında ya da temettü geliri elde ettiğinizde bilmeniz gereken konuların başında geliyor.

Aynı zamanda eğer doğrudan Türkiye’deki bir aracı kurumla çalışmıyorsanız satım aşamasında yurt dışından para transferi konusundaki tüm detaylara hakim olmanız kazancınızı arttırmaya yardımcı olabilir.

Yurt Dışı Borsaları İlgi Çekici Kılan Nedir?

 

Yurt dışındaki borsaların neden Türk yatırımcıların ilgisini çektiğini aslında yazının başında kısaca özetlemeye çalışmıştık fakat biraz daha derine inelim. Türkiye’de yatırımcıların yoğun bir şekilde döviz ilgisi hali hazırda bulunuyor.

Bu durumda borsa yatırımcısının portföyünü döviz ve borsa arasında paylaştırması gerekiyor ve borsadaki hisselerini takip ederken aynı zamanda dövizdeki iniş çıkışları da takip etmesi kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle ülkemizin son yıllarda yaşadığı döviz krizleri borsa yatırımcısını da derinden etkiliyor.

Borsadaki para yönünü dövize doğru çevirince tüm teknik analizler, şirketlerin bilançolarının detaylı incelemeleri çöp olabiliyor. Türkiye’de borsadan kazanma potansiyeliniz ülkedeki gidişata da oldukça paralel. Daha oturmuş ekonomilerde ise şirketlerin gidişatı pandemi gibi global ölçekteki krizler dışında ülkedeki gelişmelerden daha az etkilenebiliyor. Bu sayede sizin analizleriniz de daha doğru sonuçlar veriyor.

Yani Türkiye’de borsalardaki yatırımlarınız şirketin dışında yaşanabilecek gelişmelere çok daha bağımlı. Bu da yatırımlarınızda kısa süreli ani değişiklikler olmasıyla sonuçlanabilir.

Yurt Dışı Borsalara Hangi Yatırımcı Tipi Daha Uygun?

Son olarak günlük al/sat üzerine giden yatırımcıların yurt dışı borsaları tercih etmesinin çok karlı olmadığını düşünüyoruz. Tabii ki bu sözlerimiz Türkiye’de yaşayan yatırımcılar için geçerli. Başta da belirttiğimiz gibi al/sat komisyonları Türkiye üzerinden yaptığınız işlemlerde çok daha yüksek ve bu da yatırımlarından kısa sürede kolayca kâr etmenizi engelliyor.

Daha uzun vadeli borsa yatırımcıları, aynı zamanda global piyasaları da yakından takip edenler için yurt dışı piyasaları kesinlikle denenebilir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir