Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Yumaklı, Balıkçılık İstişare Toplantısı’nda Yeni Tebliğ Sürecini Açıkladı

Bakan Yumaklı, Balıkçılık İstişare Toplantısı’nda Yeni Tebliğ Sürecini Açıkladı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Bakan Yumaklı, Balıkçılık İstişare Toplantısı’nda Tebliğ Sürecini Değerlendirdi

Bakan Yumaklı, Bakanlık’taki Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda düzenlenen Balıkçılık İstişare Toplantısı’nda, su ürünleri kaynaklarını koruma ve kullanma dengesi içinde yürütülen tebliğlerin süresinin sona ereceğini hatırlattı.

Yeni Tebliğ Çalışmaları Hakkında Bilgi Verdi

2020’den bu yana yürütülen tebliğlerin süresinin 31 Ağustos’ta sona ereceğini belirten Bakan Yumaklı, yeni tebliğ çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve sektörün görüşlerini alarak nihai şeklinin verileceğini söyledi.

Sektöre Sağlanan Destekler ve Hedefler

Bakan Yumaklı, sektöre sağlanan desteklerin olumlu etkilerini vurgulayarak, 2023 sonu itibarıyla su ürünleri ihracatının 1,7 milyar doları geçtiğini açıkladı. Balıkçılık sektörüne sağlanan desteklerin toplamının 42 milyar lirayı bulduğunu ifade etti.

Gelecek Dönem Hedefleri ve Planlar

Yumaklı, önümüzdeki dönemde su ürünleri üretimini tarımsal üretim planlaması kapsamına alacaklarını ve planlı üretim modellerini hayata geçireceklerini belirtti. Ayrıca, sektör temsilcileriyle bir araya gelerek yeni tebliğlerin belirlenmesi ve sektöre yön verilmesi konusunda çalışacaklarını bildirdi.

Karar Alım Süreçleri ve İşleyiş

Yumaklı, sektör temsilcileriyle birlikte alınacak kararlarda hemfikir olunması gerektiğini vurgulayarak, sektördeki gelişmelerin ve değişikliklerin katılımcı bir süreçle yönlendirileceğini belirtti.

Sektörün Geleceği İçin Yapılan Düzenlemeler

İlçe tarım ve orman müdürlüklerinden de belirli izinlerin alınabileceğini açıklayan Yumaklı, sektörün daha verimli ve düzenli bir şekilde yönetilmesi için yeni düzenlemelerin hayata geçirildiğini bildirdi.

Son olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay da sektörün görüşlerini alarak yeni tebliğ çalışmalarını yürüttüklerini ve sektöre yararlı olacaklarını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir