Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uykunuzu İyileştirmenin En İyi Yolu: Direnç Egzersizleri

Uykunuzu İyileştirmenin En İyi Yolu: Direnç Egzersizleri

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Uzmanlara Göre, Direnç Egzersizleri Uykuyu En İyi Şekilde İyileştiriyor

Uyku konusunda uzman fizyolog Dr. Nerina Ramlakhan’a göre direnç egzersizleri, daha iyi uyumanızı sağlayan tek egzersiz çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Vücut ağırlığı, ağırlık ya da direnç bantları kullanarak yapılan bu egzersizler, uykunuzu iyileştirmenin en etkili yoludur.

Direnç Egzersizlerinin Uykuyu Nasıl İyileştirdiği?

Dr. Ramlakhan’a göre, direnç egzersizlerinin uykuyu artırıcı faydaları, kardiyo egzersizlerine kıyasla kaslarınızın sizi uykulu hale getiren adenozin adlı hormonu daha fazla üretmesine dayanıyor. Bu durum, uyku kalitesini artırarak daha dinç bir şekilde uyanmanızı sağlıyor.

Uykusuzluğun Riskleri

Uykusuzlukla mücadele edenlerin genel sağlık durumları da olumsuz etkileniyor. Yetersiz uyku, diyabet, obezite, kalp hastalıkları, kanser ve ölüm riskini artırıyor. Bu nedenle, uykusuzlukla boğuşanlar için direnç egzersizlerine yer vermek büyük önem taşıyor.

Araştırma Sonuçları

Amerikan Kalp Derneği’nin 2022 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, direnç egzersizi yapan bireyler, diğerlerine göre daha fazla uyuyor ve uyku kaliteleri daha iyi. Araştırmanın yazarı Profesör Angelique Brellenthin’e göre, vücudun gece boyunca yaşadığı stresin hasarını onarmak için direnç egzersizlerinin önemi büyük.

Uykuya Destek Sağlayan Hafif Egzersizler

Uzmanlar, günde sadece bir saatlik hafif direnç egzersizlerinin uykuya olumlu etkiler sağladığını belirtiyor. Bu egzersizler, vücudunuzun kas dokusunu onarmak için gereken süreyi artırarak daha kaliteli bir uyku deneyimi sunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir