Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Sony, 2020 dönemine ait mali sonuçlarını açıkladı

Sony, 2020 dönemine ait mali sonuçlarını açıkladı

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Şirket, PS5 konsolu satışlarıyla Ekim-Aralık çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 20 artışla 359,2 milyar Japon yeni (3,4 milyar $) işletme karı bildirdi. Rakam şirketin açıklamalarına göre beklentilerin üstündeydi. Çeyrek gelirleri yıllık % 9 artışla 2,7 trilyon yen oldu.

Sony, Mart 2021’e kadarki 12 aylık kar tahminini önceden beklediği 700 milyar yenden % 34 artışla 940 milyar yen’e yükseltti. Tüm mali yılda satışların, Ekim ayında tahmin edilen 8.5 trilyon yenden % 4 artarak 8.8 trilyon yen’e ulaşması bekleniyor.

Sony, oyun bölümündeki satışların Kasım ayında piyasaya sürülen PS5 konsolu sayesinde yükseltti. Bune ek olarak oyun yazılımı satışlarının yardımıyla satışlar % 40 artarak 883.2 milyar yen’e yükseldi. Birim, bir önceki yıla göre yaklaşık % 50 artışla 80,2 milyar yen işletme geliri bildirdi. Kârlara yazılım ve ağ hizmetleri satışları da yardımcı oldu. Sony, PlayStation 4 konsolunun halefi olan PS5’i 12 Kasım’da piyasaya sürmüştü. Aynı zamanda Microsoft, farklı bir stratejiyle Sony ile kafa kafaya gitti. Oyun ekosistemini kurmak için Xbox Series X ve S’i ücretli abonelik planlarıyla birlikte piyasaya sürdü. Yine de, yeni nesil konsol satışları söz konusu olduğunda Sony’nin kazanması bekleniyor.

İnsanlar dünya çapında uygulanan karantina uygulamaları nedeniyle evde daha fazla zaman geçiriyor. Video oyunları koronavirüs salgınının etkisinden genel olarak büyük ölçüde kazanç sağladı. Nintendo kısa süre önce Switch konsolunun satışları için tüm yıllık tahminini artırdı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir