Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye, Finlandiya ve İsveç Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı Helsinki’de Gerçekleşti

Türkiye, Finlandiya ve İsveç Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı Helsinki’de Gerçekleşti

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Üçlü Muhtıra Çerçevesinde Oluşturulan Mekanizma Toplantısı

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi öncesi imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde oluşturulan Daimi Ortak Mekanizma’nın altıncı toplantısı gerçekleşti.

Toplantının Yapıldığı Tarih ve Yer

2 Mayıs’ta Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen toplantı, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kabul edilmelerinin ardından gerçekleşen ilk mekanizma toplantısı oldu.

Türk Heyetinin Katılımı ve Başkanlık

Daimi Ortak Mekanizma toplantısına Türk heyetini Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç başkanlık etti. Türk heyette Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar, Adalet Bakan Yardımcısı Hurşit Yıldırım ve diğer bakanlık temsilcileri yer aldı.

Heyetler Arasındaki Taahhütler

Finlandiya ve İsveç heyetleri, terör örgütlerine destek sağlamayacakları yönündeki taahhütlerini yenileyerek Türkiye’nin terörle mücadeledeki hassasiyetlerini ve beklentilerini anladıklarını belirtti. PKK, PYD/YPG ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı tam destek verdiklerini vurguladılar.

İş Birliği ve Sonraki Adımlar

Toplantıda, mekanizma kapsamında iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kalınırken, bir sonraki toplantının Stokholm’de yapılmasına karar verildi. Avrupa güvenlik konuları, NATO Washington Zirvesi ve bölgesel gelişmeler de görüşüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir