Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Dinozorlar Hakkındaki Bilgiler Değişebilir: T-Rex’ler Zeki Değil!

Dinozorlar Hakkındaki Bilgiler Değişebilir: T-Rex’ler Zeki Değil!

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Ulusal ve Uluslararası Araştırma Heyeti Dinozor Zekasını İnceledi

Aralarında davranış bilimcilerin, paleontologların ve nörologların bulunduğu uluslararası araştırma heyeti, tyrannosaurus rex (T-rex) türü dinozorların zeki olmadığını ortaya koydu. Phys.org sitesinin haberine göre, İngiltere’deki Bristol ve Southampton üniversiteleri, Almanya’daki Heinrich-Heine Üniversitesi, Kanada’daki Alberta Üniversitesi ve Royal Ontario Müzesi’nden araştırmacılar, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayılarını inceledi.

Zeka Konusunda Önceki Yanılgılar Ortaya Çıkarıldı

Araştırmacılar, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayılarına ilişkin önceki tahminlerin güvenilir olmadığını belirledi. Beyin ölçüleri ve nöron sayıları konusunda abartılı bilgilerin bulunduğunu tespit eden ekip, T-rex’lerin timsah ve kertenkeleler gibi davrandığını ortaya koydu. Nöron sayısının zeka üzerindeki etkisinin yanıltıcı olabileceğini vurgulayan araştırmacılar, nesli tükenmiş hayvanların zekasını değerlendirmek için çok yönlü kanıtlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Makroskopik Anatomiden Fosil İzlerine Kadar Çok Sayıda Kanıt Gerekiyor

Dinozorların beyinlerini anlamak için mineral boşlukları olan “endokast” adlı yapıların incelendiği belirtildi. Bristol Üniversitesinden Hady George, zeka seviyesini belirlemek için nöron sayılarına değil, makroskopik anatomiden fosil izlerine kadar geniş bir kanıt yelpazesine bakılması gerektiğini ifade etti. Edinburgh Üniversitesinden Dr. Ornella Bertrand da nöron sayılarının zeka performansını doğru şekilde yansıtmadığını vurgulayarak, bu verilere dayanarak hayvanların zekasını çıkarsamak yanıltıcı olabilir dedi.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar T-rex’lerin daha zeki olduğunu öne sürmüş olsa da, yeni araştırma sonuçları “The Anatomical Record” dergisinde yayımlanarak bu görüşü çürüttü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir