Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Rusya, Batı’nın Ukrayna’ya F-16 göndermesinin ‘çok büyük riskler taşıdığı’ konusunda uyardı: TASS – POLITICO

Rusya, Batı’nın Ukrayna’ya F-16 göndermesinin ‘çok büyük riskler taşıdığı’ konusunda uyardı: TASS – POLITICO

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, Cumartesi günü Rus devlet haber ajansı TASS’a göre, Batı’nın Ukrayna’ya potansiyel olarak modern savaş uçakları gönderme çabasının “muazzam riskler taşıdığı” konusunda uyardı.

Bakanın TASS ile yaptığı bir röportajdaki yorumları, ABD’nin Ukraynalı pilotları F-16’lar da dahil olmak üzere modern savaş uçaklarını kullanmaları için eğitmeye yönelik ortak bir uluslararası çabayı desteklemesinin ardından geldi. Üst düzey bir yönetim yetkilisine göre, bu aynı zamanda gelişmiş Batı savaş jetlerinin Ukrayna’ya gönderilmesinin de yolunu açabilir.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ABD’nin kararını memnuniyetle karşıladı. cıvıldamak Cuma günü, “gökteki ordumuzu büyük ölçüde güçlendireceğini” söyleyerek. Japonya’nın Hiroşima kentindeki G7 zirvesinde “bu kararın pratikte uygulanmasını” tartışmaya güvendiğini de sözlerine ekledi.

Grushko röportajda, “Batılı ülkelerin kendileri için çok büyük riskler taşıyan bir tırmanış senaryosuna bağlı kalmaya devam ettiğini görüyoruz” dedi. “Her halükarda, plan yaparken bunu dikkate alacağız. Hedeflerimize ulaşmak için gerekli tüm imkanlara sahibiz” dedi.

ABD’nin kararı, Ukrayna’nın müttefiklerini ordusuna modern jetler, özellikle de ABD yapımı F-16’lar tedarik etmeye yönelik ortak çabalarının ardından aldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir