Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Meta ve BMW, araç içi VR’yi mümkün kılmak için bir arabanın mevcut hareket sensörlerini kullanıyor

Meta ve BMW, araç içi VR’yi mümkün kılmak için bir arabanın mevcut hareket sensörlerini kullanıyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Şimdi Meta ve BMW, gerçek dünyada yüksek hızda hareket ederken sanal nesnelerle etkileşimden kaynaklanan sorunları azaltabilecek otomobillerde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kullanma konusunda ilerleme kaydettiklerini söylüyor.

Meta / BMW araştırma demosu
Resim: Meta

Anlaşmaları ilk olarak 2021’de duyurulmuştu, ancak iki şirket, bir BMW’den gelen atalet hareket sensörü (IMU) verilerini gerçek zamanlı olarak Meta’nın Project Aria araştırma gözlüklerindeki izleme sistemiyle harmanlayarak bir atılım yaptıklarını söylüyor.

Daha sonra, hareket halindeki arabalarda VR ve karma gerçeklik kullanımının demosu için bu çalışmayı Meta Quest Pro’ya aktarabildiler. Meta’nın mühendislerine göre, “Aracın hassas 6DOF konumlandırma sistemine erişim, yer işaretlerini ve diğer ilgi noktalarını belirlemek gibi, dünya kilitli sanal içeriği aracın dışında işlememize izin verebilir.”

Mark Zuckerberg, bu Instagram Reel’de “insanlar bana sık sık arabadayken Quest’i kullanıp kullanamayacaklarını soruyor” diyor ki bu iyimser görünüyor. İnsanları hareketsiz otururken veya yavaş bir tempoda yürürken VR veya AR kullanmakla ilgilenmek zaten zor bir iştir ve şirketten sızan bir yol haritası, sensörlerle dolu Quest Pro kulaklığının takibinin bir yol olabileceğini gösteriyor. Meta, mevcut kulaklık stoğunda fiyatları düşürürken bile.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir