Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD, İran’ın Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığına Yaptırım Uyguluyor

ABD, İran’ın Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığına Yaptırım Uyguluyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

ABD Hazine Bakanlığı, İran’ın Destek Ettiği Faaliyetlere Yönelik Yaptırımları Açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İran’ın Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığı (MODAFL), Devrim Muhafızları Ordusu’na ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına destek verdiği gerekçesiyle yaptırım altına alındı. Açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından, İran’ın MODAFL için insansız hava araçlarının satışını kolaylaştıran ve finanse eden kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulandığı belirtildi.

Yaptırımların Sonuçları

Açıklamada, yaptırım uygulanan kuruluşların ABD’de veya ABD’li kişilerin mülkiyetinde bulunan tüm varlıklarının bloke edildiği ve OFAC’a bildirilmesi gerektiği vurgulandı. ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Brian Nelson, İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştıran faaliyetlerine karşı koordineli bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

İran, İngiltere ve Kanada İle Koordinasyon

16 kuruluş ve 8 kişiye yaptırım uygulanmasının yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı da MODAFL’nin İHA’ların yasa dışı ticaretini kolaylaştırdığı gerekçesiyle 5 gemi ve 1 uçağa yaptırım uygulandığını duyurdu. Açıklamada, İngiltere ve Kanada’nın da benzer şekilde İran’ın askeri faaliyetlerine destek veren kişi ve kuruluşlara yaptırım uyguladığı belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir