Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. İran’ın tankerlere el koymasının ardından ABD, Orta Doğu’daki askeri varlığını artırıyor

İran’ın tankerlere el koymasının ardından ABD, Orta Doğu’daki askeri varlığını artırıyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

İran devlet medyasına göre, bir başka olay da 27 Nisan’da Marshall Adaları’na ait Advantage Sweet tanker gemisinin bir İran teknesiyle çarpışması sonucu ele geçirilmesi ve çok sayıda mürettebatın yaralanmasıyla meydana geldi.

Son iki yılda, İran ile ABD arasında ülkenin nükleer programı nedeniyle artan gerilim nedeniyle Devrim Muhafızları 15 tankere saldırdı veya onları bozdu.

Kirby, birkaç gün içinde “bu takviyeler hakkında ek ayrıntılar sağlayacağını” söyledi. Washington ayrıca bölgedeki ticari gemiciliğin korunmasına yardımcı olmak için oluşturulmuş 11 ülkeden oluşan bir grup olan Uluslararası Deniz Güvenliği Yapısı ile koordinasyonunu artıracak.

Kirby, İran hükümetinin “bu eylemleri için hiçbir gerekçesi olmadığını” belirterek, ABD’nin “yabancı veya bölgesel güçlerin Hürmüz Boğazı ve Babü’l-Mendeb de dahil olmak üzere Orta Doğu su yollarında seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmasına izin vermeyeceğini” sözlerine ekledi. ”

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Başkanı Koramiral Brad Cooper da yaptığı açıklamada, “İran’ın ticari gemilere haksız, sorumsuz ve hukuksuz bir şekilde el koyması ve taciz etmesi durdurulmalıdır” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir