Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Üniversitelerde 5G ve Yapay Zeka Eğitimleri Önem Kazanacak

Üniversitelerde 5G ve Yapay Zeka Eğitimleri Önem Kazanacak

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından TBMM’ye sunulan 12. Kalkınma Planı’na göre, üniversitelerdeki yükseköğretim alanında büyük değişiklikler bekleniyor.

Yükseköğretim Kurulu ve üniversitelerde, veriye dayalı politika geliştirme süreçlerinin ve büyük verinin kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor. Üniversitelerin performans değerlendirme raporları belirli aralıklarla paylaşılacak.

Dijital dönüşüm alanında da önemli adımlar atılacak. Üniversitelerde dijital olgunluk modelinin oluşturulması desteklenecek.

Özellikle 5G ve yeni nesil iletişim teknolojileri, yapay zeka, büyük veri, kuantum, siber güvenlik, akıllı ulaşım, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda nitelikli insan gücü yetiştirme çalışmalarına ağırlık verilecek.

Ayrıca üniversitelerde araştırma ve eğitim amaçlı kullanılabilecek yazılım, araç ve ekipmanlara erişimin sağlanması desteklenecek. Üniversitelerin dijital altyapılarının ve bilgi güvenliklerinin sağlanması da hedefleniyor. Yerli ve milli yazılımların kullanılması önceliklendirilecek.

Teknoloji transfer ofisleri güçlendirilecek ve ilave destekler sağlanacak. Üniversite kampüslerinin sürdürülebilir ve iklim dostu hale dönüştürülmesi için projeler hazırlanacak. Bu projelerin finansmanı için alternatif araçlara erişim sağlanacak.

Üniversitelerdeki eğitim ve araştırma faaliyetlerinin 5G ve yapay zeka gibi alanlara odaklanmasıyla, ülkemizde teknolojiye dayalı eğitim ve araştırma kapasitesi artacak. Bu da ülkemizin dijital dönüşüm sürecine önemli katkılar sağlayacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir