Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’den Gazze’ye 12. yardım uçağı ulaştı

Türkiye’den Gazze’ye 12. yardım uçağı ulaştı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Kayseri Havalimanı’nda toplam 8 ton ilaç ve tıbbi malzeme yüklenen C-130 Hercules tipi uçak, Gazze’ye yardım götürmek üzere hareket etti. Sağlık Bakanlığına bağlı 9 sağlık çalışanı da uçakta yer aldı. Uçak, Mısır’ın El-Ariş Havalimanı’na doğru yola çıktı. İlgili ülkeler arasında koordinasyon çalışmaları devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uçakta bulunan kuvöz, anestezi cihazı, yenidoğan ventilatörü, ameliyat masası ve diğer tıbbi cihazlar hakkında bilgi verdi. Dönüşte hasta ve refakatçilerin de Türkiye’ye getirileceği açıklandı.

Bu uçakla birlikte Türkiye’den Gazze’ye ulaştırılan yardım uçağı sayısı 12’ye yükseldi. Şimdiye kadar 11 uçak, bir gemi, 700 ton insani yardım ve tıbbi malzeme, 8 sahra hastanesi ve 20 ambulans El-Ariş’e ulaştırıldı.

Gazze’den tahliye edilen 150 hasta ise tedavi altında. İsrail, Mısır ve Türkiye’den oluşan koordinasyon ekibi yeni tahliyeler için çalışmalarını sürdürüyor. Öncelikli olarak bebekler, çocuklar ve yaralılara yardım sağlanıyor. Sağlık Bakanı Koca, bu konuda Mısır Sağlık Bakanı ile mutabık kalındığını belirtti ve önümüzdeki günlerde netleşecek bir tahliye listesinin üzerinde çalışıldığını ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir