Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trafik Sigortası Hesaplarken Hangi Şartlar Dikkate Alınır?

Trafik Sigortası Hesaplarken Hangi Şartlar Dikkate Alınır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

Zorunlu sigorta türlerinden biri olan trafik sigortası aslen kusurlu olan aracın karşı araca verdiği zararları karşılamak amacıyla yapılır. Ancak bu sigorta sadece araçtaki maddi zararları karşılamakla kalmaz. Kaza sonucu çıkan tedavi masraflarını, kaza anında sakat kalan ya da ölen kişilerle ilgili masrafları da karşılar. Trafik sigortası poliçe sorgulama yaptığınızda sigorta kapsamıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sigorta kapsamında destekten mahrumiyet tazminatı verilmekte olup bu tazminat sakat kalan ya da hayatını kaybeden kişinin cinsiyetine ve yaşına göre belirlenir. Trafik sigortası hesapla işlemlerinde bu gibi detaylar dikkate alınır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu trafik sigortası hesaplanırken öncelikle aracın modeli ve markası dikkate alınır. Çünkü düşük model araçların kaza yapma olasılığı daha yüksek olarak görülür. Araçlarda gelişmiş donanımsal özelliklerin bulunmaması ve uzun süreli kullanımlarda bozulma ihtimalinin artması bunun nedeni olarak gösterilir.

 

Trafik sigortası hesaplarken sürücünün kaza geçmişi ve sahip olduğu deneyim de önem taşır. Örneğin 60 yaşındaki bir kişi için kaza riski biraz daha fazladır. Bunun yanı sıra yaşanılan şehir de sigorta kapsamının belirlenmesinde etkilidir. Genellikle sigorta şirketleri kaza oranlarını şehirleri dikkate alarak belirler. Şehrin kaza oranı yüksekse bu durumda daha fazla sigorta primi ödenir. Bu nedenle büyükşehirlerdeki sigorta primi diğer şehirlere oranla daha yüksektir. Trafik sigortası poliçe sorgulama yaptığınızda uygulanan primle ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı

Kapsam şartlarına ve trafik sigortası hesapla hizmetine e-sigortam aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm işlemlerin online olarak gerçekleşmesi size zaman kazandıracaktır. Dilerseniz bu hizmetten trafik sigortası fiyat al için de yararlanabilirsiniz. Bunun için sigorta yaptırma amacınızı seçmeniz ve gerekli bilgileri işaretlemeniz yeterli olacaktır. Eğer sigorta yenileme yaptırıyorsanız ve aracınız kazaya karışmamışsa bu durumda fiyat indirimi daha fazla olacaktır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir