Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TC vatandaşlığı verilen sekiz kişi IŞİD’ci çıktı

TC vatandaşlığı verilen sekiz kişi IŞİD’ci çıktı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0

Ankara Gazetecisi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre, IŞİD terör örgütüne üye oldukları tespit edilen ve mal varlıkları dondurulan 8 yabancının Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olduğu anlaşıldı.

Kitle İmha Silahlarının yayılmasının Finansmanın Önlenmesine ilişkin Kanun Teklifi’nin Aralık 2020’de yasalaşmasının ardından bugün ilk adım atıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla F…/PDY, IŞİD, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütleri üyesi oldukları gerekçesiyle toplam 365 kişinin Türkiye’de bulunan mal varlıkları donduruldu.

Ayrıca 12 kuruluş da listede yer aldı. Buna ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, bu kişilerin 60 gün içinde Danıştay’da dava açabilecekleri vurgulandı.

Listenin cemaatle ilgili bölümünde 205 kişinin isimleri yer aldı. Bunlar arasında Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen, Hamdi Akın İpek, Ekrem Dumanlı, Abdullah Aymaz, Ahmet Kurucan, Cemal Uşak, Cevdet Türkyolu, Mustafa Özcan, Mustafa Yeşil, Önder Aytaç ve Şerif Ali Tekalan gibi firari isimler yer aldı. Ayrıca halen cezaevinde olan Hidayet Karaca’nın da mal varlığı donduruldu. Ancak listede 15 Temmuz darbe girişiminin faillerinden olduğu söylenen firari Adil Öksüz ile savcı Zekeriya Öz gibi bazı kritik isimler yer almıyor.

PKK’den ise 77 kişinin mal varlıklarına dondurma kararı alındı. Listede Murat Karayılan, Ali Haydar Kaytan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Hülya Oran, Fehman Hüseyin ve Ferhat Abdi Şahin isimleri yer alıyor.

Arasında Musa Aşoğlu ve Hüseyin Fevzi Tekin’in olduğu dokuz kişinin DHKP/C üyesi olmak suçlamasıyla mal varlıkları donduruldu.

Ancak listenin en dikkat çeken bölümünü IŞİD ile ilgili olan isimler oluşturdu. Listede yer alan 86 kişinin büyük bölümünü Türk vatandaşları oluşturdu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kayıtlarda yer alan 8 yabancının da IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle mal varlıklarının dondurulması soru işareti yarattı. Bu durum, IŞİD bağlantılı kişilerin nasıl bir güvenlik soruşturması sonucunda Türk Vatandaşlığı’na geçirildiği sorusunu doğurdu.

Listede yabancı kökenli olan ancak “Vatandaşlık TC” olarak kayıtlara giren 8 kişinin isimleri şöyle:

Abu Bahaa kod adlı Zıad Alzhourı, Hasan Krayem, Hasan Maher Abdullah Abdullah, Mohamad Qassem, Fayez Alflıtı (Lübnan doğumlu), Saad Ali Saad Saad, Salim Ahmet Bakr Abboosh, Yusuf El Ali Elhasan (Suriye doğumlu).

Listede ayrıca 10 Ekim katliamının failleri İlhami Balı, Deniz Büyükçelebi ile iki Türk askerini yakarak şehit eden Hasan Aydın da yer aldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir