Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sıvı dolum makinesi nedir?

Sıvı dolum makinesi nedir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0

Sıvı dolum makinesi kolay akabilen akışkan olan veya yarı akışkan olan ürünlerin herhangi bir ambalaja doldurulmasına yarayan makine çeşididir. Sıvı dolum makinesi özellikle gıda sanayinde ürünlerin doldurulması için şişelenmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda sıvı dolum makinesi kozmetik ürünlerinin kutulara yerleştirilmesi gramajları doğru bir şekilde belirlenmesi ve şişelenmesi için de kullanılabilir. Tıpkı ilaç sektöründe olduğu gibi kozmetik sektöründe de yarı akışkan ya da akışkan malzemelerin dolum işlemlerini gerçekleştiren mekanizmalar dolum makinesi mekanizmalarıdır. Dolum makineleri zamandan ve personelden tasarruf etmek gibi büyük bir avantaja sahiptirler.

Dolum makineleri zamandan tasarruf etmenizi sağlar

Dolum makineleri bireylerin hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmelerine olanak sağlar. Çünkü tek tek tüm ürünleri el yordamı ile doldurmak son derece uzun bir zaman alacaktır ve bunların ölçülü bir şekilde gerçekleşmesi gramajlarının doğru belirlenmesi çok yorucu bir süreç olacaktır. Fakat makine mühendisleri tarafından gerçekleştirilen ve üretilen son derece kaliteli dolum makineleri ne kullanmak ise hem siparişlerini hızlı bir şekilde hazırlanmasına olanak verecek hem de gramaj ölçülerinin doğru belirlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda işletmeler dolum işlemini gerçekleştirmek için birçok personeli istihdam etmek zorunda kalırken dolum makinesi alarak daha az personel istihdam ederek maliyetten tasarruf edebilecektir.

Bunun makinelerinin birçok türü bulunur

Dolum makinelerinin volumetrik, flowmetreli, loadcelli ve rotatif olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Dolum makinelerinin yurtiçinde ve yurtdışında en çok kullanılan çeşitleri arasında volümetrik dolum sistemi gelmektedir. Volumetrik dolum sistemi paslanmaz bir silindir içine dozajlama yaparak ambalajlama sistemini oluşturur. Volumetrik sıvı dolum makinesi çeşitleri standart bir biçimde olmamakla birlikte kullanılacak yerin iklim şartlarına ambalaj ölçülerine kuruluşun içeriğine ve ürünlerin içeriğine bağlı olarak doğru değişkenler hesaplanarak malzeme seçimi yapılıp üretime geçilmelidir. Örneğin gıda ve kozmetik alanında kullanılması gereken bir dolum makinesinin ürünün temas eden bölümlerinin paslanmaz olması anti-bakteriyel olması elzemdir. Fakat yine çamaşır suyu gibi bir ürünün doldurulacak makinede ise tamamen farklı tercihlerle ürün üretimi gerçekleştirilmelidir. Öte yandan yine dolum makinelerindeki keçe seçimi de ürüne uygun olarak yapılmalıdır. Dolum makinaları tek başına alınması mümkün olan cihazlar olduğu gibi aynı zamanda kapak sıkma toplama tepsisi ve eski et makinesi de ilave edilerek tam otomatik bir sıvı hattı da kurularak tercih edilebilir.

DMN teknoloji en kaliteli dolum makinelerini üretir

DMN teknoloji bünyesinde profesyonel bir ekibi istihdam etmektedir ve 2014 yılından bu yana İstanbul’da dönüş makine ve model seçenekleri ile dolum makinesi imalatı ve yedek parçaları konusunda hizmet vermektedir. DMN teknoloji dolum makinası deyince ülkemizde ilk akla gelen kuruluşlardan biri olmayı başarmıştır. Firma ticari ve teknolojik alanda sürekli yenilenen ve sektöründe yapılan gelişmeleri yakından takip eden inovatif bir kuruluştur.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir