Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özel Güvenlik Kıyafetleri Nelerdir?

Özel Güvenlik Kıyafetleri Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

Özel güvenlik görevlileri, 5188 sayılı Kanun’un verdiği yetkiler dahilinde, kanunla belirlenen fiziki ve hukuki sınırlar dahilinde, kuruluşlar ve şahıslara ait fabrika, ofis, tesis, şantiye, hava alanı, konut ve diğer alanlarında artık yeni tip özel güvenlik kıyafeti kullanıyor.

Özel güvenlik elbiseleri, etekler, gömlekler, kravatlar, paltolar veya paltolar, ceketler veya deri paltolar, şapkalar veya şapkalar, ayakkabılar, botlar, botlar, çantalar, çoraplar, yağmurluklar, eldivenler gibi yasaya uygun kıyafetler belirlenmiştir.

Genel olarak iş kıyafeti ve ekipmanlarında özel güvenlik görevlileri ile çalışılması zorunludur. Faaliyetin veya işyerinin niteliğinin sivil kıyafet gerektirdiği ender durumlarda, hizmetin sivil kıyafetle yapılması zorunludur.

Özel güvenlik kıyafetleri;

  • Kötü hava koşullarında
  • İnsanların dikkatini çekmek için
  • İş kazalarını önlemek,
  • Yardımcı ekipmanlarla, daha verimli çalışmanızı sağlamak için tasarlanmıştır.

Özel güvenlik hizmetinin iş üniformasını tamamlayan diğer öğeler, kanunda belirtilen Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve özel kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan renk, şekil ve motiflerden olmamalıdır.

Özel Güvenlik Kıyafeti Nasıl Tasarlanmıştır?

Özel güvenlik görevlilerinin iş kıyafetleri üzerinde firma adı, sembolü veya logosu bulunur.

Özel güvenlik şirketlerinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin giydiği iş kıyafetleri Özel güvenlik güçlerinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin giydiği iş kıyafetleri Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından onaylanır.

Özel güvenlik kıyafeti üzerinde kullanılan logo, sembol, sembol ve rozetler Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genel Kolluk Kuvvetlerince kullanılan sembol,  rozet, madalya vb. veya bunların dış çerçevelerinde kullanılanlara benzer olacaktır.

Özel güvenlik kıyafetleri tüm iş kıyafetlerinde Türkçe dışındaki dillerde yazılımlara izin verilmez.  Ancak havalimanları ve deniz limanları, ulusal hukukun yanı sıra bu bağlamda uluslararası hukuka ve uygulamaya tabidir, bu nedenle yalnızca bu alanlarda çalışan özel güvenlik personelinin palto, palto veya kışlık üniforma yağmurluk giymesine izin verilir. Güvenlik Kıyafet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir