Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Otlu Peynir Nedir?

Otlu Peynir Nedir?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

İklim çeşitliliğine bağlı olarak ve coğrafi konum sebebi ile ülkemizde hayvancılık çok gelişmiş bir sektör olarak bilinir. Hayvancılığa bağlı olarak Türkiye’de süt ürünleri sektörü de çok yaygın bir haldedir. Böylelikle Türk mutfağı, yöresel peynir çeşitleri açısından zengin bir mutfak kültürüne sahip olur. Anadolu’nun hemen hemen çoğu bölgesinde farklı şekilde üretilen yöresel peynirler, kahvaltı sofralarına ayrı bir zenginlik ve tat katar.

Ülkemizde en çok tüketilen yöresel peynir çeşitlerine sahip otlu peyniri Van Otlu Peyniri sitesinden alabilirsiniz. Van’ın geleneksel peyniri olarak tüketilir. Eşsiz kokuya ve farklı bir aromasına sahip olan Van otlu peynir sipariş edildiği zaman kahvaltı sofralarının sevilen lezzetleri arasında yer alır. Genellikle otlu peynir Van’ın Erciş ve Gevaş bölgesinde koyun ya da inek sütünden üretilir.

Van Otlu Peynir İçerisinde Bulunan Malzemeler Nelerdir?

Van otlu peynirin yapım aşamasında kullanılan malzemeler genellikle yabani nane, sirmo, çöven, dereotu, çünk ve kekik gibi daha pek çok ot yer alır. Otlu peynirler genelde kuru ve salamuralı olarak iki şekilde üretilir. En çok ise kuru olanı tercih edilir. Van otlu peynir üretim aşamasında kullanılan lezzetli ve şifalı bitkiler oldukça sağlığa faydalı ve besleyici bir süt ürünüdür. Çok fazla bölgedeki kişilerinde severek tükettiği peynirler arasında yer alır. Otlu peynirin tadına bakmak ve bu lezzetten faydalanmak isterseniz, Van Otlu Peyniri sitesinden alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir