Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Muhalefetin sessizliği isyan ettirdi: ‘Yarım ağız konuşmayın’

Muhalefetin sessizliği isyan ettirdi: ‘Yarım ağız konuşmayın’

admin admin - - 6 dk okuma süresi
0

Tr724’ten İlker Doğan’ın haberine göre 6 Milyon seçmenin oyunun alan HDP’ye kapatma davası açıldı. Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘milli iradeye’ sahip çıkacağını söyleyerek Meclis’te ‘Adalet Nöbeti’ne başladı.

Ancak 5. gününde Meclis polisi tarafından resmen pusuya düşürüldü; sabah namazı için abdest almaya kalktığında lavabona, pijamalarıyla gözaltına alınarak, zorla polis aracına bindirildi. İfade sonrası serbest bırakıldı ancak dün yeniden yakalama kararı çıkarıldı. 10 gün içerisinde teslim olmazsa, bulunduğu yerde gözaltına alınacağı açıklandı.

Bütün bunlar olurken muhalefet ne yapıyor? Hiç bir şey… Ne CHP’den ne İyi Parti’den ne Saadet partisinden ne de diğerlerinden söz konusu skandallarla ilgili kayda değer bir açıklama yapıldı. İktidar demokrasinin, insan haklarının, hukukun canını okurken, muhalefet de film izler gibi izliyor…

Ömer Faruk Gergerlioğlu da dün bu konuda ilk kez konuştu. “600 vekil de en az benim kadar net bir tepki göstermelidir. İnsanlar yarım ağız ‘Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tutuklanması yanlış bir şey’ diyor. Böyle bir şey yok. Net olun!”

Türkiye yine tarihi günler yaşıyor! Tıpkı 1990’larda olduğu gibi… Bir milletvekili 2016’da paylaştığı bir haber linki nedeniyle Anayasa’ya aykırı olarak yargılanıp, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 2,5 yıl hapse mahkum ediliyor. Anayasa’nın 83. maddesine göre vekil seçildikten sonra yargılamanın durması gerekiyordu ancak kimin umurunda! Yetmiyor; karar Yargıtay tarafından jet hızıyla onanıyor. Gergerlioğlu, konuyu AYM’ye taşıyor. Ancak Meclis’in acelesi var; bu nedenle AYM’nin kararını bekleyemiyor. Yargıtay’ın kesin hükmü Meclis’te okunarak Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürülüyor.

MECLİS’TE PUSU KURULUYOR

Ömer Faruk Gergerlioğlu, kararı tanımadığını açıkladı o gün ve Meclis’te ‘Adalet Nöbeti’ne başladığını duyurdu. Zira 90 bin kişinin iradesini temsil ediyordu. Meclis’e döşek attı. Ancak polislerin kendisine ‘pusu’ kuracağını düşünemedi! Bir sabah namazı için kalktığında, abdest aldığı sırada pusuya düşürüldü. Onlarca polis, namaz kılmasına bile müsaade etmeden Gergerlioğlu’nu zor kullanarak polis aracına bindirdi. Ayağında terlik, üzerinde pijamalarla…

AMAÇ MECLİS’TEN DIŞARI ÇIKARMAKTI

İfadesinin ardından serbest bırakıldı. Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra Meclis’te ‘Adalet Nöbeti’ne başladığı’ için hakkında soruşturma açılmıştı. Söz konusu soruşturma bahanesiyle Gergerlioğlu Meclis dışına çıkarılmış oldu. İfadesi sırasında baskıya maruz kaldı. Kim olduğu belli olmayan şahıslar tarafına ifadesi değiştirilmek istendi.

10 İÇİNDE TESLİM OLMASI İSTENDİ

Nihayet dün Gergerlioğlu’na 10 gün içerisinde teslim olmazsa hakkında yakalama kararı çıkarılacağı tebliğ edildi. Gergerlioğlu, teslim olmayacağını açıkladı. Adalet nöbetine evde devam ettiğini ifade eden Gergerlioğlu, Meclis’e girememesi için alınan önlemleri ise ‘komedi’ olarak nitelendirdi. Gergerlioğlu, “Meclis Başkanlığı hayatta görülmemiş bir şeyi yapıyor. Meclise girişte milletvekillerinin arabalarını kontrol ediyor. Milletvekillerinin bagajından mı gireceğimi düşünüyorlar? Yani komedi bir durum. Ağlanacak halimize gülüyoruz. Halkımız bana yapılanın milletin iradesine yapıldığını  görmesi gerekiyor.” diye konuştu.

MUHALEFET, FİLM İZLER GİBİ İZLİYOR

Ömer Faruk Gergerlioğlu, milli iradeyi neredeyse tek başına savunuyor. Kendi partisinden bile bir kaç vekil ancak geliyor yanına. Peki ne yapıyor muhalefet; film izler gibi izliyor. Bugüne kadar hiç bir muhalefet partisi lideri, yaşanan demokrasi katliamıyla ilgili kayda değer tek kelime etmedi. Bırakın Gergerlioğlu’nun yanına gelerek destek olmayı, konuyla ilgili bir basın açıklaması bile yapmadılar. Sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nun, serbest bırakılmasının ardından Gergerlioğlu’nun arayarak ‘geçmiş olsun’ dediğini biliyoruz. Hepsi bu…  Meral Akşener, ne Gergerlioğlu’nun vekilliğinin Anayasa’ya aykırı olarak düşürülmesi konusunda, ne HDP’ye kapatma davası açılması konusunda tek kelime etmiyor. Temel Karamollaoğlu da Akşener’den farklı değil…

GERGERLİOĞLU: YARIM AĞIZ KONUŞMAYIN, NET OLUN!

Ömer Faruk Gergerlioğlu da dün bu konuda ilk kez konuştu. Biraz da sitem etti Gergerlioğlu: “600 vekil de en az benim kadar net bir tepki göstermelidir. İnsanlar yarım ağız ‘Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tutuklanması yanlış bir şey’ diyor. Böyle bir şey yok. Eleştireceklerse, karşı duracaklarsa net bir şekilde duruşlarını göstersinler. Net bir şekilde ‘Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yapılan haksızlıktır’ diye haykırsınlar. Bunu söylemek zor mudur?”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir