Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ‘Kökü Man Adası’nda olanlar’ ifadesi suç sayıldı

‘Kökü Man Adası’nda olanlar’ ifadesi suç sayıldı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

Berkay SAĞOL

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, Man Adası belgelerini anlatan bildirileri dağıttığı gerekçesi ile gözaltına alınan ve haklarında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla dava açılan 12 Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) üyesi ceza aldı.

Karşıyaka 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, “Kökü Man Adası’nda olanlar derhal istifa etmelidir” cümlesi suç sayıldı. Mahkeme kararında, “Bildiride açıklanan yazılarla Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak alenen hakarette bulundukları tespit edilmiştir” denildi.

Haklarında dava açılan 12 HAZİRAN üyesinden 9’u 11 ay 20 gün hapis cezası alırken, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Diğer iki kişi 7 bin TL adli para cezası alırken, bir kişi ise 1 yıl 9 ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı.

POLİTİK BİR KARARDIR

Mahkeme tarafından verilen kararlar sonrası BirGün’e açıklama yapan Avukat Semih Taşcan, verilen kararın hukuka aykırı olduğunu belirtti. Taşçan şunları aktardı: “Bildirinin içine bakıldığında cumhurbaşkanına yönelik herhangi bir isnadın olmadığı görülüyor. Yolsuzlukların ortaya çıkarılmasını istemek en temel yurttaşlık haklarındandır. Cumhurbaşkanına yönelik hakaret anlamına gelecek bir ibare bulunmuyor. Dosyada bulunan tek delil polisin düzenlediği yakalama tutanağı. Verilen karar, hem usul hem de esas yönünden hukuka aykırı olup yolsuzlukların hesabını soran yurttaşların cezalandırılmasına yönelik politik bir karardır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir