Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Jim White ve Erken Emeklilik Hikayesi

Jim White ve Erken Emeklilik Hikayesi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Amerika’da İşinden İstifa Edip Erken Emeklilik Hayali

Amerika’da yaşayan Jim White, 2010 yılında doğan kızıyla daha fazla vakit geçirmek için erken emekli olma hayalleri kurmaya başladı. Ohio’da bir BT şirketinde mühendis olarak çalışan White, bu hayali gerçekleştirmenin yollarını aramaya başladı.

Finansal Bağımsızlık, Erken Emeklilik ve FIRE Hareketi

2014 yılında internet üzerinde “40 yaşında emeklilik” adlı bir blog keşfeden White, maaşını biriktirip yatırım yaparak nasıl erken emekli olabileceğini öğrendi. Bu süreçte eşi Lisa ile birlikte birikimlerini artırmaya karar verdiler.

Yüzde 4 Kuralı ve Finansal Planlama

White ve eşi, yüzde 4 kuralını uygulayarak her yıl birikimlerinin yüzde 4’ünü harcayarak finansal istikrarlarını korudular. Bu kural, portföylerini çeşitlendirilmiş yatırımlara yönlendirerek uzun vadeli planlama yapmalarını sağladı.

Karavanla Gezinerek Yeni Yaşamlar

2018 yılında evlerini satıp Panama’ya taşınan White ailesi, sıcak iklimde yeni bir yaşam kurmaya karar verdiler. Karavanlarıyla Amerika’yı dolaşarak seyahat etmeye başlayan aile, farklı eyaletleri keşfetmenin keyfini çıkardı.

Gelecek Planları ve Yaşam Tarzı

2022 yılında ABD’ye geri dönen aile, kızlarının eğitimine odaklanarak Ohio’da yeni bir hayata başlamayı planlıyor. Jim White, emeklilik dönemini hobileriyle geçirirken, gelecekte tekrar çalışma olasılığını da dışlamıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir