Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail’in Saldırıları Devam Ediyor:1 Ölü

İsrail’in Saldırıları Devam Ediyor:1 Ölü

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Ateşkesin açıklanmasının ardından ihlallerine devam eden İsrail, bir Filistinlinin daha ölümüne sebep oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Nablus kentine bağlı Beyta beldesi yakınlarındaki gösteride 28 yaşındaki Zekeriya Hamayel isimli Filistinli gencin İsrail güçlerince vurulduğu açıklandı. Göğsünden vurulan Filistinli gencin kısa bir süre sonra olay yerinde yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Filistinliler, cuma namazının ardından Beyta beldesine yakın bir bölgede yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösteri düzenlemişti. Filistin Kızılayı’nın daha önce yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Beyta’da Filistinlilerin yaptığı gösteriye müdahale ettiği ve 2 kişinin gerçek, 3 kişinin plastik mermiyle, 2 Filistinlinin de yaralandığı bildirilmişti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimi sayısı 250’den fazla, bölgedeki Yahudi sayısı ise 500 binden fazla. Bu nedenle Yahudiler, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha zor hale getirmiş bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, toprakları işgal altında olan ve orda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir