Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsim Değişikliği Davasında İzlenilmesi Gereken Yol

İsim Değişikliği Davasında İzlenilmesi Gereken Yol

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

İsimler bizim kimliğimizi oluşturan ve her anlamda sicilimizi belli eden detaylardan biridir. Doğduğumuz andan itibaren çevremizde, okul ve iş yaşantımızda ismimiz ile bir statü kazanırız. Ancak bu süreçte bazı nedenlerden kaynaklı olarak isim değişikliği gerçekleştirmek isteyen bireyler de olmaktadır. Ülke genelinde herkesin istediği gibi bir isim değişikliğine gitmesi kamusal düzeni ve işleyişi bozacağı ya da karıştıracağı düşüncesiyle isim değişikliği olmaması ilkesi benimsenmiştir.

Ülkemizde anayasal süreçte belirtilen isim değişikliği davası ancak haklı gerekçelere bağlı olarak uygulanmaktadır. Üstelik sürecin olumlu ya da olumsuz işleyişi de tamamen davadaki hakimin kanısına göre değerlendirilmektedir. Bu nedenle de isim değişikliğinin talebi sürecinde bir avukat ile iş birliği sağlayarak medeni kanunun yasalarına uygun biçimde dilekçe gönderilmesi önemlidir. Bu sayede gerekçesi uygun görülen kişilerde hakim tarafından isim değişikliği onaylanmaktadır.

İsim Değişikliğinde Görevli Olan Mahkemeler

Nüfus Hizmetleri Kanunu 36’ncı maddesinde belirtilenlere göre; Nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davaları, düzeltmeyi isteyen şahıslar ile ilgili resmî dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet savcıları tarafından yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılır. Kayıt düzeltme davaları (..) nüfus müdürü veya görevlendireceği nüfus memuru huzuru ile görülür ve karara bağlanır. Buradan da anlaşılacağı üzere belirttiğimiz kanun açıklaması gereğince bireyin isminin değiştirilmesi için açılacak davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri ilgilenmektedir. Bu mahkemeye dilekçe göndererek işlemlerin başlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak:  https://www.tahanci.av.tr/isim-degistirme-degisikligi-davasi-dilekcesi-mahkemesi-ucreti-ankara-avukat/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir