Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Intel, patent ihlali gerekçesiyle VLSI Technology’e 2,18 milyar dolar ödeyecek

Intel, patent ihlali gerekçesiyle VLSI Technology’e 2,18 milyar dolar ödeyecek

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Günümüzün en önemli işlemci üreticilerinden olan Intel, patent ihlali davası ile karşımıza çıktı. Bugün paylaşılan bilgilere göre Teksas’ta gerçekleşen mahkemede jüri, Intel‘in 2 patent ihlali yaptığı gerekçesiyle VLSI Technology LLC şirketine yüklü tazminat ödemesine karar verdi.

Aktarılan bilgilere göre jüri, ilk patentin ihlal edilmesi için 1,5 milyar dolar, ikinci patentin ihlal edilmesi için ise 675 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi. Kısacası Intel, 2 patenti ihlal etmesi gerekçesiyle VLSI Technology LLC şirketine 2,18 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Davada alınan kararın paylaşılmasının ardından Intel’in hisseleri yüzde 2,6 oranında düşüş yaşadı. Söz konusu patentlerin işlemcilerde güç tasarrufu sağlamak için değişen voltaj ve saat frekanslarının yönetilmesine odaklandıklarını da paylaşalım.

Davaya konu olan olan patentlerden ilki 2012 yılında Freescale Semiconductor Inc. tarafından, ikinci patent ise 2010 yılında SigmaTel Inc. tarafından alındı. Bu gelişmelerin arından Freescale, SigmaTel’i satın aldı ve iki patent tek bir şirketin eline geçmiş oldu.

2015 yılında ise Freescale, Philips’in bir yan kuruluşu olarak kurulan ve 2006 yılında Philips’ten ayrılan NXP tarafından satın alındı. Patentleri eline geçiren NXP ise 2019 yılında, satın aldığı bir başka şirket olan VLSI Technology LLC şirketine patentleri devretti. Sonrasında ise VLSI Technology, patent ihlali yaptığı gerekçesiyle Intel’i dava etti. VLSI Technology’in 2019 yılına kadar pek aktif bir şirket olmadığını da ekleyelim.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan VLSI Technology CEO’su Michael Stolarskii, jürinin patentlere yansıyan inovasyonun değerini fark etmesinden ve jüri kararından son derece memnun olduklarını dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir