Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Filistin Arap Birliği’nden Olağanüstü Toplantı Talebi

Filistin Arap Birliği’nden Olağanüstü Toplantı Talebi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Filistin’in Arap Birliği Daimi Temsilcisi, Olağanüstü Toplantı Çağrısı Yaptı

‘Filistin’in Arap Birliği Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhenned el-Akluk, Filistin resmi ajansı WAFA’ya yaptığı açıklamada, Ramallah yönetiminin Arap Birliği’nin en kısa zamanda olağanüstü toplanması talebinde bulunduğunu belirtti. Toplantının daimi temsilciler düzeyinde talep edildiğini aktaran Akluk, Gazze Şeridi’nde Filistin halkına karşı devam eden soykırım suçlarını ele almak üzere olağanüstü toplantı çağrısının yapıldığını ifade etti.

Toplantıda Neler Ele Alınacak?

Akluk, toplantıda işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te artan yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının da görüşüleceğine işaret ederken, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Filistin talebini veto etmesinin de ele alınacağını vurguladı. Toplantıda ayrıca işgal altındaki Filistin topraklarında ihlal edilen insan haklarıyla ilgili detayların da aktarılacağı belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar sonucunda en az 34 bin 97 Filistinlinin öldüğü, 76 bin 980 kişinin yaralandığı belirtildi. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere binlerce Filistinli hayatını kaybetti. Ayrıca Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 485 Filistinli yaşamını yitirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir