Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Enerji İthalatı Faturası Ekimde Büyük Düşüş Gösterdi

Enerji İthalatı Faturası Ekimde Büyük Düşüş Gösterdi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Türkiye’nin enerji ithalatı, ekim ayında büyük bir azalış göstererek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,8 oranında düştü. Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, enerji ithalatı tutarı 7 milyar 451 milyon 432 bin dolarlık seviyeden 5 milyar 379 milyon 917 bin dolara geriledi.

Ekim ayında toplam ithalat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 artış göstererek 29 milyar 390 milyon dolar oldu. Enerji ithalatı, bu tutarın önemli bir kısmını oluşturdu.

Özellikle “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar” kategorisindeki ürünlerin ithalatında büyük bir düşüş yaşandı.

Ayrıca, ham petrol ithalatı da ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 2 milyon 943 bin 12 tona yükseldi.

Bu düşüş, Türkiye’nin enerji ithalatı faturasının azalması açısından önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor. Bu durum, ülkenin enerji tüketimine olan bağımlılığını azaltma yolunda atılan adımların olumlu sonuçlarını gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir