Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Ebeveynlerin Aldatması ve Genetik Miras: İlişkilerde Sadakatsizlik

Ebeveynlerin Aldatması ve Genetik Miras: İlişkilerde Sadakatsizlik

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

İlişkilerde Aldatmanın Genetik Temelleri Araştırıldı

Yapılan araştırmalara göre, eğer ebeveynleriniz birbirini aldatıyorsa ya da ailenizde sadakatsizlik varsa, ilişkilerinizde sadakatsiz olmanızı daha muhtemel hale getiren genleri miras almış olabilirsiniz. Bu konuda yirmi yıl öncesine dayanan çok sayıda çalışma, kalıtsal genetik ile bir kişinin partnerini aldatma olasılığı arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösterdi.

İlk Çalışma İkizler Üzerinde Gerçekleştirildi

2004 yılında İngiltere’deki St. Thomas Hastanesi’nde yapılan ilk çalışmada, aldatmanın genetik bir bileşene sahip olduğu ileri sürüldü. Araştırmacılar, çift yumurta ikizi ve tek yumurta ikizi olan 1.600 kadınla yaptıkları anket sonucunda, aldatmanın %41’inin kalıtsal, %59’unun çevresel faktörlere bağlı olabileceği sonucuna vardılar.

İkinci Çalışma Binlerce Bebek Üzerinde Yapıldı

2015 yılında Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ikinci çalışmada, 7.378 ikiz bebek üzerinde genetik miras ve sadakatsizlik arasındaki ilişki incelendi. Araştırmacılar, erkeklerde aldatmanın %63, kadınlarda ise %40 oranında genetik faktörlere bağlı olabileceğini belirledi.

Üçüncü Araştırma Öğrenciler Üzerinde Yürütüldü

2010 yılında Binghamton Üniversitesi ve Georgia Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen üçüncü çalışmada, 181 öğrenci üzerinde aldatma eğilimleri ve genetik analizler yapıldı. Araştırmacılar, dopamin D4 reseptör genine sahip öğrencilerin partnerlerini aldatma olasılığının diğerlerine göre %50 daha yüksek olduğunu tespit etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir