Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ziyaretiyle ilişkileri güçlendirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ziyaretiyle ilişkileri güçlendirecek

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

İki ülke arasındaki tarihi bağlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Budapeşte’ye gerçekleştirdiği ziyaret, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerde tarihi bir güne denk geliyor. İki ülke arasında diplomatik ilişkiler, 18 Aralık 1923’te İstanbul’da imzalanan Dostluk Anlaşması ile yeniden kurulmuştu. Bu anlaşmanın üzerinden tam 100 yıl geçti.

Ekonomi ve siyaset gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında, tarihi öneme sahip olan bu günün yanı sıra, ikili siyasi, diplomatik ve ekonomik ilişkilerin değerlendirilmesi planlanıyor. Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ve Başbakan Victor Orban gibi önemli isimlerle görüşmeler yapacak. Görüşmelerde, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, Gazze’deki son durum ve Türkiye-Macaristan ekonomik ve siyasi ilişkileri ele alınacak. Ayrıca, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı da gerçekleştirilecek ve iki ülke arasında yeni anlaşmalara imza atılacak.

Hedef: Ticaret hacmini artırmak

Türkiye ve Macaristan, ticari ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu yılın ilk 10 ayında 3,3 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti ve bu rakamın ilk aşamada 6 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. İki ülkenin ticaret hacmini 10 milyar dolara taşımak için adımlar atılacak.

Türk müteahhitler Macaristan’da aktif

Türk müteahhitlik firmaları, Macaristan’da 55 projeyi üstlendi ve bu projelerin değeri yaklaşık 1,5 milyar dolara ulaştı. Türkiye’den Macaristan’a yapılan ihracat da son dönemde yıllık ortalama yüzde 8,8 büyüdü. İki ülke arasındaki ticaret hacmi her geçen gün artıyor.

Üçüncü ülkelerde işbirliği

Türkiye ve Macaristan, Avrupa Birliği ve Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki işbirliğinin yanı sıra, Afrika kıtasındaki yatırımları da değerlendirmek istiyor. Sahra Altı Afrika’nın nüfusunun gelecek 10 yılda yüzde 35 artması bekleniyor ve Türk ve Macar firmalarının bu bölgede yatırım yapmasıyla kazanç elde edilmesi hedefleniyor.

Enerji alanında işbirliği

Türkiye ve Macaristan arasında enerji alanında da işbirliği yapılıyor. Bu yıl BOTAŞ ile Macaristan Kamu Doğal Gaz Şirketi MVM arasında doğal gaz ihracat anlaşması imzalandı. İki ülke arasındaki işbirliği, Türkiye’nin Macaristan’a doğal gaz ihraç etmesini ve Türkiye’nin doğal gaz altyapısının kullanılmasını öngörüyor. Ayrıca, TürkAkım Boru Hattı aracılığıyla gönderilen Rusya gazının Macaristan’a ulaştırılması da planlanıyor.

Kara ulaştırmasının geliştirilmesi

Türkiye ve Macaristan, kara ulaştırmasının daha da geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapıyor. İki ülke arasındaki işbirliği, ticaret ve turizmin daha da artmasını hedefliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir