Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Çin’deki Yapay Güneş Sistemi Hakkında Son Gelişmeler

Çin’deki Yapay Güneş Sistemi Hakkında Son Gelişmeler

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

“Yapay Güneş” Sistemi Yeniden Merak Konusu

Çin’in Hefei kentinde bulunan ve “yapay güneş” olarak adlandırılan nükleer füzyon reaktörü, 70 milyon derecenin üzerinde 17 dakikadan fazla süreyle çalıştıktan sonra tekrar dikkat çekiyor.

Yapay Güneş Sistemi ve Amacı

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Emre Eyupoğlu, yapay güneş sisteminin güneşin enerjisini yapay olarak dünyada üretebilmek amacıyla tasarlandığını belirtiyor.

Nükleer Füzyon Reaktörleri ve Çalışma Prensibi

Eyupoğlu, hidrojen gaz bulutuna yüksek bir elektrik akımı gönderilerek hidrojen atomlarının birleştirildiğini ve füzyonla helyum oluştuğunu ifade ediyor. Yüksek sıcaklıklarda hidrojen izotoplarının plazmaya dönüştürülerek birleştirilmesiyle enerji açığa çıkarılıyor.

Yapay Güneşin Avantajları

Eyupoğlu, yapay güneş sisteminin temiz ve ucuz enerji üretimi için büyük bir potansiyel taşıdığının altını çiziyor. Bu sistem, tehlikeli atık üretmeyen, radyoaktif olmayan ve karbon salımı yapmayan bir enerji kaynağı olarak değerlendiriliyor.

Nükleer Füzyon Enerjisinin Faydaları

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Yüksel, nükleer füzyon enerjisinin sınırsız bir kaynağa sahip olduğunu ve tehlikeli atık miktarının düşük olduğunu vurguluyor. Ayrıca, bu enerjinin yüksek verimli bir şekilde elde edilebildiğini ve enerji arz güvenliği sağladığını belirtiyor.

Nükleer Füzyon Çalışmalarının Önemi

Yüksel, nükleer füzyon çalışmalarının enerji endüstrisi için hayati önem taşıdığını ve bu alanda uzun yıllardır süren projelerin olduğunu ifade ediyor. Çalışmaların devam etmesiyle nükleer füzyon enerjisinin ekonomik olarak benimsenebileceğini ve ülkelerin enerji arz güvenliğini artırabileceğini vurguluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir