Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ceviz Neden Yetiştirilir?

Ceviz Neden Yetiştirilir?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

İnsan sağlığı açısından faydalı ürünler arasında gösterilen ceviz, ülkemiz açısından ihracatı yüksek oranda gerçekleştirilen ürünlerden biridir. Ceviz üretimi ülkemizin konumu açısından en uygun alanlardan oluşmaktadır. Cevizin insan sağlığına faydaları arasında birçok etken mevcuttur. Ceviz magnezyum, demir gibi mineraller ve sodyum, potasyum, c vitamini, b vitamini içermektedir.

Ceviz kanseri önlemeye yardımcı olur, kalp sağlığına faydalıdır. Ceviz tokluk hissi verir kilo kontrolüne yardım sağlar, metabolizmayı iyileştirir. Bu ve buna benzer birçok faydası olan cevizin yetiştiriciliğinde verim açısından ceviz fidanları önemli bir yer tutmaktadır. Güven Fidancılık sitesi ceviz yetiştirmek isteyenlerin bilgi ve fidan almak için başvuracağı güvenilir bir platformdur.

Hangi Ceviz Çeşidini Yetiştirmek Faydalıdır?

Ceviz fidanı çeşitleri içerisinde olan Amerikan ürünü chandler ceviz fidanı, verimlilik anlamında yüksek kapasitelidir. Çeşitler arasında bulunan Fransız menşei ile fernor ceviz fidanı ise tercih edilen fidanlardan biridir. Chandler ceviz ağaçları ortalama 150 ile 400 yıl arasında yaşayabilmektedir. Ceviz fidanı dikim sonrası her yıl verimliliği artar şeklinde büyümeye ve 100 kg’a kadar ürün verebilme kapasitesine sahiptir.

Ceviz fidanı fiyatları aşılı ve aşısız olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu süreçte talep edeceğiniz ceviz fidanları konusunda güvenilir ve doğru firmalarla irtibata geçmelisiniz. Chandler ceviz ağaçları gelişim süreçleri tamamlandıktan sonra beşinci yıl sonrası itibari ile ortalama 20 kg ürün vermeye başlar. Ortalama bir dönüm arazinize 10 ile 35 adet arası ceviz fidanı dikilebilir. Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerde ceviz ağacı dikimi yapılabilmekte ve verim alabilmektedir. Bu ve buna benzer bilgilere Güven Fidancılık sitesinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir