Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Can Bartu: Türk Sporunun Efsane İsmi

Can Bartu: Türk Sporunun Efsane İsmi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Fenerbahçe’nin Çok Yönlü Sporcusu: Can Bartu

Can Bartu, Türk sporunun önemli figürlerinden biri olarak hatırlanıyor. Fenerbahçe kulübü için futbol ve basketbol alanlarında hizmet veren Bartu, vefatının beşinci yılında anılıyor.

Futbol ve Basketbolda Başarılarla Dolu Kariyer

1936 yılında İstanbul’da doğan Bartu, genç yaşta Fenerbahçe’nin genç takımlarında basketbol oynamaya başladı ve futbol kariyerine de burada adım attı. Hem futbol hem basketbolda başarılara imza atan Bartu, Türk spor tarihinde önemli bir yer edindi.

İtalya’da ‘Sinyor’ Unvanı

1961 yılında Fenerbahçe’den ayrılarak İtalya’ya transfer olan Bartu, Fiorentina, Venezia ve Lazio takımlarında oynadı. İtalya’da büyük sevgi kazanan Bartu’ya “Sinyor” lakabı verildi.

Avrupa’da Türkiye’yi Temsil

Futbolculuk kariyerinde Avrupa kupaları finallerine ulaşan ilk Türk sporcu olan Bartu, 1962’de Fiorentina ile finale çıktı. Türkiye’yi Avrupa sahnesinde temsil eden Bartu, unutulmaz anılara imza attı.

Can Bartu’nun Anısını Yaşatmak

Fenerbahçe Kulübü, Can Bartu’ya olan saygısını göstermek için antrenman tesislerinden birine onun adını verdi. Böylece, Can Bartu’nun unutulmaz mirası kulüp tesislerinde yaşatılmaya devam ediyor.

Can Bartu, Türk sporuna ve Fenerbahçe’ye büyük katkıları olan efsane bir sporcudur. 83 yaşında aramızdan ayrılsa da, izleri ve anıları Türk spor tarihinde daima yaşayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir