Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Antalya’da Restorasyon Skandalı: Saat Kulesindeki Türk Bayrağı Tartışması

Antalya’da Restorasyon Skandalı: Saat Kulesindeki Türk Bayrağı Tartışması

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Milattan Sonra 9. Yüzyılda İnşa Edilen Saat Kulesi

Antalya’da milattan sonra 9. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilen ve 2. Abdülhamid döneminde saat kulesine dönüştürülen tarihi yapı, restorasyon çalışmaları sırasında dikkat çekici bir skandalla gündeme geldi. Saat kulesinin çevresinde bulunan saatlerin orijinal olmadığı ve 1985 yılında çalınmış olabileceği değerlendirildi.

Türk Bayrağı Skandalı

Restorasyon çalışmaları kapsamında yapılan incelemelerde, saate kavuşan kulede 1990’lı yıllardaki fotoğraflarda gönderde dalgalanan Türk bayrağını gören Antalya Valisi Hulusi Şahin, kuleye bir Türk bayrağı daha asılması talimatını verdi. Ancak, bayrağın asıldığı yer ve yapının zarar görmesi konusunda uzmanlar tarafından tedirginlikler dile getirildi.

Tartışmalar ve Raporlar

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanları, Türk bayrağının kulenin yapısına zarar verebileceğine dair bir rapor hazırladı. Ancak Vali Şahin, bayrağın kuleye asılması gerektiğini savundu ve yapıya zarar vermeyeceğini iddia etti.

Yaşanan tartışmalar sonrasında tarihi yapılarda uzun yıllar çalışmalar yürüten inşaat mühendisi Taylan İnce ve Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram tarafından yapılan incelemelerde, gönderin yerleştirildiği noktada bir sorun olmadığı belirtildi.

Vali Şahin’in Tavrı

Antalya Valisi Hulusi Şahin, Koruma Bölge Kurulu’nun bayrağın kaldırılması yönündeki raporuna sert bir tepki gösterdi ve “O bayrak en güzel şekilde orada dalgalanacak” dedi. Karabayram, yapıya zarar vermediği konusunda rapor vererek Vali Şahin’in talimatını yerine getirdiğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir