Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Ankara Kalkınma Ajansı, Gençlere İstihdam Garantili Yazılımcı Yetiştirme Programı Başlattı

Ankara Kalkınma Ajansı, Gençlere İstihdam Garantili Yazılımcı Yetiştirme Programı Başlattı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

GENÇİS Programı Gençlere Nitelikli İstihdam Olanakları Sunuyor

Ankara Kalkınma Ajansı, başkent ve geçen yılki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde, 15-34 yaş aralığındaki gençlere yönelik “İstihdam Garantili Nitelikli Genç Yazılımcı Yetiştirme Destek (GENÇİS) Programı”nı başlattı. Bu program sayesinde gençler, yazılım alanında ihtiyaç duyulan konularda 6 ay süren eğitimler alabilecek ve staj imkanlarına sahip olacaklar.

Programa Kimler Başvurabilir?

Programa katılmak için üniversitelerin sayısal bölümlerinden mezun olmuş ve son 2 yıl içinde 6 aydan fazla bir süre istihdam edilmemiş gençler başvurabilir. Başvurular, “ankaraka.org.tr” internet adresi üzerinden yapılmaktadır.

Programın Amacı Gençleri Nitelikli Sektörlere Yönlendirmek

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Emine Doğrukök, programa şu ana kadar 100’den fazla başvuru yapıldığını belirtti. Ajansın bölgenin potansiyelini tespit ederek yenilikçi mekanizmalarla kalkınmayı desteklediğini vurgulayan Doğrukök, genç istihdamının bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynadığını söyledi. GENÇİS Programı ile bölgenin ihtiyaçlarına göre özellikle yazılım, savunma sanayisi, havacılık ve tıbbi cihazlar gibi sektörlerde istihdam sağlanması hedefleniyor.

Bilgi ve Teknolojiyi Üretebilen Gençlere İhtiyaç Var

Doğrukök, deprem sürecinde motivasyonu yüksek tutmak ve istihdama katkıda bulunmak amacıyla GENÇİS Programı’nın sadece Ankara değil, deprem bölgesindeki gençleri de kapsadığını belirtti. Tam bağımsız Türkiye için bilgi ve teknolojiyi üretebilen gençlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Doğrukök, programın bu gençlere yetkinlik kazandırmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle başlatılan GENÇİS Programı ile gençlerin nitelikli istihdam olanaklarına ulaşması hedefleniyor. Programa katılan gençler, yazılım alanında kendilerini geliştirme imkanı bulacak ve geleceğin teknolojik ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol oynayacaklar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir