Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ağbal’ın görevden alınacağını duyan Saraylılar dolara koştu

Ağbal’ın görevden alınacağını duyan Saraylılar dolara koştu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

Merkez Bankasında yaşanan görevden almanın ardından döviz kurlarındaki sert yükselişten kimlerin büyük kârlar elde ettiği merak konusu oldu. Bu değişimden haberdar olup dolara yatırım yapanların ortaya çıkarılıp cezalandırılması istendi.

DOLAR SATIŞI ÜÇ KAT ARTTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasının piyasalarda oluşturduğu deprem sürerken, bu şok kararın etkileri dikkate alındığında dolardaki artıştan kimlerin bir gecede büyük kârlar elde ettiği merak konusu oldu. Normal bir günde ortalama 150 milyon dolarlık döviz satılırken, cuma günü 450 milyon dolarla rekor kırıldı.

PARASINI DOLARA ÇEVİREN ERÇEL HAPİS CEZASI ALDI

2001 krizi döneminde Merkez Bankası Başkanı olan Gazi Erçel’in, ekonomik kriz patlamadan önce Türk Lirası’ndaki hesabını dolara çevirdiği ortaya çıkmıştı. Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi, 2005 yılında Erçel’i, dalgalı kura geçildiği dönemde görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis, 136 TL adli para cezası ve 2 ay 27 gün memuriyetten yoksun kalma cezasına çarptırdı.

“KİMLERİN BİLDİĞİ ORTAYA ÇIKARILMALI”

Prof. Dr. Veysel Ulusoy, ülkenin cari açık ve bütçe açığı olduğu bir dönemde milli ve yerli devalüasyona tabi tutulduğunu söyleyerek, en büyük tehlikenin ödemeler dengesi krizi olduğunu kaydetti. Ulusoy, “Akıllı düşünen yerli yatırımcı dolarizasyondan çıkmaz. TCMB Başkanı’nın görevden alınacağına dair kimlerin önceden bilgi sahip olduğu ortaya çıkarılmalı” dedi.

“PARAMIZA BU OPERASYONU KİM ÇEKTİ?”

Ekonomist Uğur Gürses ise “İçeriden gelen mesajlar sakinleştirici değil korkutucu görünüyor. Fırsatını buldukça para çıkacaktır diye tahmin ediyorum” yorumu yaptı. Gürses, “Yıllık 2 puanlık faiz artışını beğenmezken, kur bir gecede yüzde 15 arttı. Tam da şimdi o manşeti atmak lazım: Paramıza bu operasyonu kim çekti?” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir