Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 70 binden fazla kişi sanal protestoya katılarak mağdurların sesi oldu

70 binden fazla kişi sanal protestoya katılarak mağdurların sesi oldu

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0

Türkiye’deki yaşanan kadın hakları ihlallerine, kadın cinayetlerine, kadına karşı şiddet ve ayrımcılığa ve haksız tutukluluklara ve daha birçok adaletsizliğe, hukuksuzluğa bir protesto mahiyetinde YouTube üzerinden canlı yayın ile mesajlar verildi. Programı 30,832 kişi canlı izlerken 70,000 den fazla farklı kişi programa bağlanıp izledi.

Program bittikten sonra 131,000 izlemeye ulaştı bunu yanı sıra 1.16 milyon takipçisi olan G. Afrika Devlet kanalı SABC News programı canlı olarak 22 dakika yayınladı.

Programa dünyanın dört bir yanından farklı dillerden katılımcılar oldu. Konuklar arasında dünyaca meşhur Gandhi nin torunu Ela GANDHI, Washington merkezli Lantos vakfı Başkanı Dr. Katrina LANTOS ve “A Gift From God” filminin yönetmeni Jorgen LORENTZEN gibi dünyada insan hakları alanında bilinmiş birçok isim ve da ha onlarca kişi dünyanın farklı yelerinden kendi dillerince düşüncelerini söyledi.

Aynı zamanda bu zulümlere maruz kalmış bazı katılımcı bayanlar yasadıklarını anlattı.

Türkiye de yaşanan kadın hakları ihlallerini takip eden gazetecilerden katılanlar oldu.

BM nezdinde çalışan birçok çalışmanın içerisinde Türkiye de yaşanan kadın haklarının problemleri ile ilgili projeler üreten kişilerde katılım sağladı. Yaptıkları çalışmaları ve yapılabilecek proje ve fikirlerini paylaştılar.

Programın temelinde sonuna doğru dile getirilen 4 önemli madde vardı.

1- Türkiye hapishanelerindeki net rakamın yetkililerce halen verilmediği ama 5,000’e yakın olduğu tahmin edilen siyasi tutuklu veya düşünce mahkumu kadınların ve çocuklarının biran önce serbest bırakılması.

2-Erdoğan rejiminde üçe katlanan Kadın cinayetlerinin sona ermesi. Sadece 2020 yılında 300 kadının cinayete kurban gittiği kadına karşı şiddetin son bulması

3- Çıplak aramaların son bulması. Ve son olarak tüm bu bahsi geçen haksızlıkları, hukuksuzluklara imza atan kişilerin biran önce yargı önüne getirilip hesap vermeleri için çağrıda bulunuldu.

4-Ömer Faruk Gergerlioğlu gibi hak savunucularının bile susturulmak istenmesinin kabul edilemeyeceği ve vicdan sahibi herkesin Gergerlioğlu yaninda olduğu ve olacağı vurgulandı.
 

21 Mart Pazar,Türkiye saati ile 21.00’de kadın hakları ihlalleri, haksız tutukluluklar, kadına karşı şiddet & kadın cinayetlerini online protesto edeceğimiz canlı yayına sizleri & dostlarınızı bekliyoruz.https://t.co/hfMwPflT5j#fight4womenTurkey #İstanbulSözleşmesi @HafzaGrdp pic.twitter.com/le3UkINwGI

— Advocates of Silenced Turkey (@silencedturkey) March 20, 2021

1 Saat 11 dk’lık program için 256 kişi koordinasyon ekibinde olmak üzere 2.000 kişi görev aldı ve 20 ye yakın toplantı yapıldı.

AST’nin yapmış olduğu program, program öncesinde bile yaklaşık 1 milyon kişiye iletildi. Programla ilgili 2.000 den fazla teşekkür ve tebrik mesajı geldi. #Fight4WomenTurkey etiketiyle de Sosyal medyada yüzbinlerce paylaşım yapıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir