Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 3 manda ile başladılar, şimdi taleplere yetişemiyorlar

3 manda ile başladılar, şimdi taleplere yetişemiyorlar

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0
Paylaş

Geçimlerini sağlamak için başvurdular

Andırın kırsalındaki Altınyayla Mahallesi’nde yaşayan Mustafa ve Hidayet Cura Çifti, sütünü ve yoğurdunu satarak geçimlerini sağlamak için 2018’de Andırın Orman İşletme Şefliği’ne müracaat ederek manda almak istediklerini söyledi.

Paylaş

20 hibe destekli 3 manda verildi

ORKÖY projesi kapsamında başvuruları kabul edilen Cura çiftine yüzde 20 hibe destekli 3 manda verildi.

Paylaş

‘Talep patlaması var”

Mandalara gözü gibi baktıklarını ve 3 yılda sayılarını 20’ye çıkardıklarını belirten Mustafa Cura, sütü ve yoğurdunun çok talep gördüğünü söyledi. Cura, “3 yıl önce 3 tane olarak mandaları hibe destekli aldım, ahırı kendim yaparak beslemeye başladım. Kısa sürede yavrulayan mandaları çoğalttım ve şu anda 20 tane oldu. Süt ve yoğurt olarak ürünlerimizi piyasaya satıyoruz, ancak talep patlaması var. Nedeni ise bağışıklığı güçlendiriyor olması, bazı kronik hastalıklara da iyi geldiği söyleniyor” diye konuştu.

Paylaş

”Ailemiz için büyük bir gelir kapısı”

Hidayet Cura ise manda sütünün kilosunu 10, yoğurdun kilosunu ise 15 liradan sattıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ailemizle birlikte mandalara bakıyoruz. İnek bakmaktan daha kolay, soğuğa dayanıklı bir hayvan, çabuk hasta olmuyor. Sütü ve yoğurdu pahalı bir hayvan ama yine de taleplere yetişemiyoruz. Günlük 40 litre süt sağıyorum. Ailemiz için büyük bir gelir kapısı.

Paylaş

”Tesisimizi daha da genişletmeyi düşünüyoruz”

”Bazı kronik hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Müşterilerimiz gelip evden alıyorlar, gerekirse biz de gönderiyoruz. Tesisimizi daha da genişletmeyi düşünüyoruz. Severek bakıyoruz. Yaz aylarında yaylalara çıkarak meralarda otlatıyoruz. Çok verimli bir hayvan olduğu için sadece bu yönde hayvancılık yapıyoruz.”

Paylaş

Çok sayıda kişiye destek verildi

Andırın Orman İşletme Müdürlüğü ORKÖY Sorumlusu Hüseyin Acembekiroğlu da hayata geçirdikleri proje kapsamında çok sayıda orman köylüsüne destek sunduklarını söyledi.

Paylaş

ORKÖY nedir?

Kısa adı ORKÖY olan Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü Orman ve Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı; ormanların korunması, geliştirilmesi, işletilmesi ve genişletilmesi hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için, ormanların içinde veya bitişiğinde yaşayan köy halkının kalkınmalarına katkıda bulunmak suretiyle ormanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla kurulmuş bir daire başkanlığıdır. DHA

İlgili Haber
Pandemide talep arttı, haftalık 500 kiloya yakın üretiliyor!

orköy projesi ekonomi süt çiftlik

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir