Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Karakaya Hidroelektrik Santrali Yenileniyor

Türkiye’nin Karakaya Hidroelektrik Santrali Yenileniyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Türkiye’nin ikinci büyük hidroelektrik santrali olan Karakaya Barajı’nda türbinler yenileniyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen türbinlerin Karakaya Hidroelektrik Santrali’nde kullanılacağını açıkladı. Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektromekanik AŞ (TEMSAN) ile yapılan iş birliğiyle, santralin 6 ünitesinin türbinleri değiştirilecek.

Rehabilitasyon projesi ile güç üretimi artacak

Bakanlık açıklamasında, Karakaya Barajı’nın 36 yıldır güç üreten türbinlerinin yenileneceği belirtildi. Projenin tamamlanmasıyla Karakaya Hidroelektrik perabet Santrali yılda 178 gigavatsaat ek üretim gerçekleştirecek. Bu ek üretim, her yıl 445 milyon liralık artı değer sağlayacak ve 61 bin ailenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Enerji verimliliği projeleriyle tasarruf sağlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bünyesindeki santrallerde enerji verimliliği projeleri yürüterek 2017-2022 yılları arasında 7,5 milyar dolarlık perabet giriş yatırım sağladı. Bu yatırımlarla 18,7 milyon ton eşdeğer petrol tasarrufu sağlanırken, 59 milyon ton sera gazı emisyonu engellendi.

Restorasyon projesiyle verimlilik artacak

Karakaya Hidroelektrik Santrali’nin restorasyon projesi kapsamında birinci ünitenin türbinini demonte edildi ve yeni ekipmanlar monte edildi. Proje sayesinde toplamda 1800 megavat güç üreten santralin verimliliğinin yüzde 91’den yüzde 94,5’e çıkması hedefleniyor. Tüm ünitelerin rehabilitasyonu 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

Yerli ve milli çalışmalar diğer santrallerde de devam edecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Karakaya Hidroelektrik Santrali’ndeki yerli ve milli restorasyon çalışmalarının diğer santrallerde de sürdürüleceğini duyurdu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir