Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Telefonlarına kalp ve solunum hızı monitörleri ekliyor

Telefonlarına kalp ve solunum hızı monitörleri ekliyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Google, bu ay Pixel telefonlarda Fit uygulamasına kalp ve solunum hızı monitörleri ekliyor. Şirket gelecekte bunları diğer Android telefonlara da eklemeyi planlıyor. Her iki özellik de akıllı telefon kamerasına dayanıyor. Bir kullanıcının göğsünün yükselip alçalmasını izleyerek solunum hızını ve kan parmak ucundan geçerken renk değişimini izleyerek kalp atış hızını ölçer. Bir Google Health ürün yöneticisi, doktorların bir hastanın solunum hızını uygulamayla aynı şekilde saydığını belirtti. Şirket, doktorların kullandığı makinenin taktiğini kopyalıyor.

Google Başkanı, özellikle şu anda dezavantajlı ekonomik sınıflarda olan pek çok insan giyilebilir cihazlara sahip değil. Ancak bu özellikle solunum hızlarını, kalp atışlarını vb. takip edebilme becerisinden yararlanacaklar” dedi. Google’ın uygulamasından alınan kalp atış hızı verileri, bir kişinin günlük yaşamını sürdürürken kalp atış hızı gibi bir şeyi sürekli olarak izleyebilen giyilebilir bir cihazdan alabileceği okuma türlerinden daha az kapsamlı olacaktır.

Bunlar gelecekte Pixel olmayan telefonlarda da önümüze çıkabilir. Ancak Google öncelikle diğer cihazlarda ne kadar iyi çalışacaklarını araştırmak istiyor. Google’ın kalp atış hızı monitörü, Samsung’un Galaxy S10 da dahil olmak üzere bir dizi eski model Galaxy akıllı telefonunda bulunan bir özelliğe benzer. Şirket, S10E, S20 ve sonraki telefonların özelliğini kaldırmıştı.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir