Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. SEO Nedir? Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

admin admin - - 8 dk okuma süresi
0

 

SEO nedir? Organik seo çalışması nasıl yapılır? Google SEO ticari olarak web sitelerinin kazanç sağlaması için algoritmalara uygun olarak web sitesinin düzenlenmesi ve ilk sıralara getirilmesi çalışmasıdır. İngilizce SEO açılımı Search Engine Optimization olarak tanımlanır. Covid-19 ile birlikte, dünyada e-ticaret hacmi ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Kişisel tedbirler kapsamında bir çok alışverişimizi websitelerinden yapmaya başladığımız bu dönemde, eski e-ticaret siteleri ciddi ciro artışları yaşamışken, bu sektöre yeni giren yani geç kalan firmalar ise ciddi rekabet ortamında oldukça zor günler geçirmiştir. Ancak değişen dünya, hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağının en net kanıtıdır. Sonuç olarak hiç bir şey için geç değil ve henüz yeni başlamış durumda. Bugün e-ticaret siteleri ürün stoklarını yenilemeye dahi yetişemezken, kargo firmaları çalışma saatlerini daha geniş zamana yaymanın yanında, araç sahipleri için iş imkanı sunmuş ve dışarıdan destek almaya başlamış durumda. Alışveriş merkezleri sanal uygulamalar ile müşterilerinin artık bilgisayardan veya cep telefonundan alışveriş merkezini gezerek, alışveriş yapmalarını sağlayacak sistemi geliştirme sürecine girmişken, sadece müşterilerin ürünleri teslim edecek ekip için, İstanbul’da 6 bin kişiyi istihdam edeceklerini açıklamış durumdalar. SEO nedir ne işe yarar? Organik SEO çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken konular mevcuttur. Bu zorlu dönemde daha az para harcayarak internet dünyasında yerinizi almak için SEO hizmeti almalısınız. En ucuz ve en ekonomik dijital pazarlama yatırım aracı olan SEO Türkiye genelinde SEO uzmanları tarafından yapılmaktadır.

İnternet Siteleri Arasında Rekabet Artıyor

Tüm bunlar bize var olan internet siteleri rekabetinin arttığını ve artık daha ciddi bir rekabet ortamının oluştuğunu gösteriyor. Sadece site sahibi olmak ya da siteyi en iyi şekilde yapmak yeterli olmadığı gibi, yüzlerce kritere göre sitenizi ayarlamanız ve ciddi masraflar yapmanız gerekiyor. Üstelik internet global olduğu için, İstanbul’da bir semtte hizmet veren firma, internet sayesinde tüm Türkiye’ye hizmet veriyor ve cirosunu da ciddi anlamda arttırıyor. Tüm bunları ele aldığımız zaman, web sitelerinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyleyebilir ve bu güne kadar kât ettiği yolun ise aslında emekleme ya da yürüme dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Web siteleri arasındaki rekabet oranı arttıkça SEO çalışmaları devreye girmektedir. Web sitesi seo çalışması yaptırmak ve Google aramalarında ilk sıralarda çıkmak için doğru SEO ajansı ile çalışmalısınız. SEO referansları güçlü olan SEO şirketleri bulmak sizi başarıya daha hızlı götürecektir.

Rekabeti Nasıl Lehime Çeviririm?

Organik SEO çalışması nasıl yapılır? SEO uzmanı ile SEO çalışmalarına başladığınız günden itibaren web sitenizdeki iyileşmeleri fark edersiniz. Organik ve doğru çalışmalar yapmak, sitenizin rekabet ortamında ciddi bir sonuca ulaşmasını sağlayacaktır. Bunun bir çok farklı kriteri olduğunu söyleyelim. Bunların tamamına ise SEO yani arama motoru optimizasyonu deniliyor. Yazımızın devamında bundan bahsedeceğiz ama öncelikle, neden bunlara ihtiyacınız olduğunu da kısaca anlatalım. Artık global ölçekli bir alanda hizmet vereceğiniz için, müşteri kitleniz değişecek, alım güçleri farklı olacak, hizmet talepleri farklılık gösterecek, çalışmalarınızı sadece günün belirli saatinde değil, tüm güne yaymak zorunda kalacaksınız, müşteri ödemesini uzaktan aldığınız için muhasebe takibini yapacaksınız, müşterinizin aldığını yerine en güvenilir şekilde ulaşması için, kargoyu takip edeceksiniz ve daha bir çok uğraş içerisine girmiş olacaksınız. Bunları doğru ve sistematik olarak yaparsanız eğer, işletmeniz kaçınılmaz şekilde büyüyecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Şuana kadar yazdıklarımız aslında SEO’nun neden önemli olduğunun açıklamasıdır. 20 yıl önce bir domain ve hosting alıp kuracağınız sıradan bir site ile arama motorlarında en üstte olurdunuz. 10 yıl önce, kaliteli bir site sahibi olup, bir kaç yerden alacağınız backlinkler ile ilk sayfada ve hatta sektörünüze göre yapacağınız basit çalışmalar ile ilk sırada olurdunuz. Ancak 2021 yılı ile birlikte, tüm bunlar imkansız hale gelmiş durumda. Artık kaliteli bir site, kaliteli içerikler, ürünlerin en iyi şekilde tanıtılması, sitenin Google algoritmalarına uygun olması olması gerekiyor. Bunun yanında backlink almanız, SEO Danışmanlık hizmetlerini almanız ve SEO uzmanları ile çalışmanız gerekiyor. Her hangi bir yerde SEO nedir? sorusunun bir çok farklı cevabını alabilirsiniz. Ama bu sorunuza en net cevabın “ciddi rekabet ortamında, doğru ve organik çalışamalar yapmak, en iyi backlinkleri almak ve sosyal medyayı etkin olarak kullanarak, sitenin UX deneyimine uygun olup, ziyaretçinin aradığını bularak, sitenizde zaman geçirmesi gerekmekte” olduğunu söyleyebiliriz.

Organik SEO Çalışmaları Nedir? 

SEO çalışmaları arasında farklılıklar gözlemlenmektedir. Örneğin Google Adwords reklam vererek, sıralama yükseltmesi yapılabiliyor. Evet maliyetli olsa da, yapan e-ticaret siteleri bulunuyor. Ama bu organik bir çalışma olmadığı gibi, bunu yapan siteler sadece belirli süreler sıralamada üstte kalırlar. Oysa ki olması gereken, öncelikle ziyaretçilerin yanı internet kullanıcılarının sizin sitenizin linklerini farklı sitelerde paylaşmasıdır. Bu en doğal çalışma olmakla birlikte, günümüzde SEO uzmanları bunu elde etmenizi sağlamak için, backlinkleriniz başta olmak üzere, farklı çalışmalarını buna göre dizayn ederek uygular ve faydalanmanızı sağlar.

Tüm bunları yapmak ve hatta çok daha fazlasını yapmak, yine de sizi başarıya ulaştırmayabilir. Nasıl ki her işin bir ustası varsa, bu işinde ustası SEO uzmanlarıdır. Kendi SEO’nuzu yapacak olsanız dahi, mutlaka SEO uzmanlarını takip ederek, ücretsiz olarak paylaştıkları bilgilerden yararlanmalısınız.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir