Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya, Türklerin tahliyesi için mayınları temizliyor

Rusya, Türklerin tahliyesi için mayınları temizliyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
0

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Mariupol’deki Türklerin tahliyeleri için Rusların yollardaki mayınları temizlendiğini belirtti. Tahliyelerin en kısa sürede gerçekleşeceği ifade edildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinde 20. güne girilirken, Türk vatandaşlarının savaş hattından tahliyesine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan son dakika bir açıklama yapıldı.

RUSYA YOLLARDAKİ MAYINLARI TEMİZLEDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Mariupol kentindeki Türklerin tahliyeleri konusunda Rusya Savunma Bakanlığı ile yapılan çalışma ve koordinasyon sonucu Rusya tarafından yollardaki mayınların temizlendiğini belirtti.

TAHLİYELER EN KISA SÜREDE GERÇEKLEŞECEK

İnsani koridorların açılması ile otobüs ve kamyonların şehre girişine yönelik çalışmaların devam ettiği vurgulanırken, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak güvenlik değerlendirmesi durumuna göre Türk vatandaşlarının en kısa sürede Mariupol’den tahliyelerinin beklendiği bildirildi.

ÇAVUŞOĞLU DA SON BİLGİLERİ PAYLAŞMIŞTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Mariupol’deki Türklerin durumuyla ilgili şöyle konuşmuştu: “Mariupol’de özellikle de Lavrov ve Kuleba’yla da yaptığımız üçlü görüşmede de burada insani bir koridorun açılmasını özellikle gündemde tuttuk. Çünkü burada sadece bizim vatandaşlarımız değil,; farklı ülkelerin vatandaşları da var. Burada artık bir sokak çatışmasına döndüğü için savaş, sokakta çatışmalar devam ettiği için vatandaşları çıkarmak çok riskli oluyor. O yüzden bir insani ateşkesin ve koridorun açılması gerekiyor. Bu konuyu sürekli her iki tarafla da görüşüyoruz. Maalesef ne tarafa doğru açılacağına dair koridorların anlaşabilmiş değiller. Burada başka bir problem daha var,; şehrin altyapısı tamamen gitmiş.

“CAMİDE HERHANGİ BİR HASAR YOK”

Cep telefonları çalışmıyor, bazı uydu telefonları var. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile bir görüşme gerçekleştirdik. Uydu telefonuyla bile görüşmek çok zor. Evet, oradaki camide bizim vatandaşlarımız var. Biz onlarla aracı telefon hatları kesildikten sonra yine sahadaki kontaklarımızla, uluslararası kuruluşların telsiz, uydu telefonlarıyla da teması sağlıyoruz. Dün caminin bombalandığına dair bir haber çıktı, daha sonra caminin imamı bunu doğrulamadı. Çok uzak olmayan ama çok da yakın olmayan bir bombanın düştüğünü söyledi ya da füzenin. Fakat camide şu anda herhangi bir hasar yok. Rusya özellikle burada bize kaç vatandaşımızın olduğunu da sormuştu. O bilgileri de biz Ruslarla paylaştık. Biz tabi ki bir taraftan Ukrayna’nın sınır ve toprak bütünlüğünü çok güçlü bir şekilde destekliyoruz ama diğer taraftan insani amaçlı her iki tarafla da çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz.”

“VATANDAŞLARIMIZI SAĞ SALİM ÜLKEMİZE GETİRMEK BİZİM GÖREVİMİZ”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yaptığı görüşmede özellikle toplantı için teşekkür ettikten sonra, Kuleba’yı da aradığını anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Lavrov’a hem teşekkür ettim, hem de o gün görüştüğümüz gibi Mariupol’da vatandaşlarımızın tahliyesi için destek istedim. Çünkü çatışmalar devam ediyor. Biz birkaç gündür oraya otobüslerimizi gönderiyoruz. Fakat şehir içinde çatışmalar devam ettiği için otobüsler giremiyor. Dün akşam üstü de baya çaba sarf etti arkadaşlarımız, biz de katıldık, mümkün olmadı. Bugün vatandaşlarımızı oradan tahliye etmek için gerekli çalışmalarımızı devam ettirdik. Dünden beri otobüslerimiz zaten orada bekliyor. Tabi burada sıkıntı cep telefonu kullanılamadığı ve çatışmalar devam ettiği için, biz orada beklesek bile vatandaşlarımızı nasıl getireceğiz. Ama bugün bu konuda bir mesafe katetmeyi düşünüyoruz. Bu tahliyeyi de yaptıktan sonra tek tük farklı şehirlerde kalmayı düşünenler de vardır herhalde. Vatandaşlarımızın tahmin ediyorum yüzde 90’dan fazlasını tahliye etmiş olacağız. Bazen bu rakamlar değişiyor, bazen dönmek istemeyenler sonra dönmek istediğini söylüyor. Ama bizim görevimiz de sağ salim vatandaşlarımızı ülkemize getirmek. Vatandaşlarımızın tahmin ediyorum ki; yüzde 99’dan fazlasını tahliye etmiş olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir